Kuzey Mitroviça'da Türkçe resmi dil oldu
İHA

Kosova'nın kuzeyinde Sırp topluluğunun çoğunlukta yaşadığı Kuzey Mitroviça Belediyesi'nde Türkçe, resmi diller arasına girdi.

Kuzey Mitroviça Belediyesi'nde bugünkü meclis oturumunda, Demokratik Türk Partisi (KDTP) Enis Kervan'ın Kuzey Mitroviça’da Türkçe'nin resmi dil kabul edilmesi için yaptığı başvuru, meclis tarafından oy çoğunluğuyla kabul edildi.

Toplantı sonrası açıklamada bulunan milletvekili Kervan, şu ifadeleri kullandı:

Bugün Kosova Türkleri için tarihi bir gün, bugün bizim bayramımız. Kosova, Türkçeye evet dedi. Kuzey Mitroviça’da Türk dili resmi dil olarak kabul edildi. Böyle bir girişimde bulunduğumuz için şahsen ve parti adına çok mutluyum. Kosova'nın her yöresinde her karışında yaşayan Türkler, KDTP'nin himayesi altında olacaklardır. Her zaman varlığımızı hissettireceğiz. Böyle bir gelişmeyle çok mutluyuz. 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı öncesinde bu hediye toplumumuz için çok önemli.

“Ne mutlu ki Türk'üz"

Aldıkları karar için Kuzey Mitroviça yönetimine teşekkür eden Kervan, “Ne mutlu ki Türk'üz Kosova'nın her köşesinde Türkçeyi yaşatmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

KDTP Mitroviça Şubesi Başkanı Ergin Kani de yaptığı açıklamada çok mutlu olduklarını belirterek, “Uzun zamandır, yapmak istediğimiz bir şeydi. Kuzey Mitroviça belediye başkanı, meclis başkanı hepsi bizi destekledi Allah razı olsun” şeklinde konuştu.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)