Euro
10.7792
-0.43%
Dolar
9.2522
-0.45%
Altın
529.33
0.13%
Borsa
1.433
0.25%
Bitcoin
616.555
6.30%
16ºC
İstanbul
Güneşli 16 C

  Libya'dan BM'ye Hafter'e karşı net tavır alın çağrısı

  UMH'nin Dışişleri Bakanı Sialai, Terhune'deki toplu mezarları işaret ederek, Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne çağrı yaptı.
  • DHA
  • 15.06.2020 - 08:37
  Libya'dan BM'ye Hafter'e karşı net tavır alın çağrısı

  Libya'nın Birleşmiş Milletler (BM) nezdindeki meşru temsilcisi Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Dışişleri Bakanı Muhammed Taha Siala, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne mesaj gönderdi.

  Güvenlik Konseyi’nin, UMH’nin çağrılarına sessiz kaldığını belirten Siala, "Güvenlik Konseyi, UMH’nin Trablus’a yönelik saldırılara karşı sağlam bir tavır alma çağrısını görmezden geldi ve sessiz kaldı. Bu şu anda suç olarak gördüğümüz Terhune’deki toplu mezarların keşfedilmesine yol açtı." dedi.

  "BU SEFER SAĞLAM TAVIR ALIN"

  Siala, mesajında Güvenlik Konseyi’ne çağrıda bulunarak, “Güvenlik Konseyi'nin bu kez Hafter milisleri tarafından insanlığa karşı işlenen suçlara yönelik sağlam bir tavır almasını istiyoruz. Hafter milisleri tarafından öldürülenlerin bulunduğu ve Terhune'de şimdiye kadar keşfedilen mezar sayısı 11’e ulaştı. Bu mezardakilerin bazılarının canlı olarak gömüldüğü, çocukların ve kadınların da bulunduğu tespit edildi.” ifadelerini kullandı ve şöyle devam etti:

  Libya dan BM ye Hafter e karşı net tavır alın çağrısı #1

  "ULUSLARARASI CEZA MAHKEMESİ" ÇAĞRISI

  “Güvenlik Konseyi’ni Birleşmiş Milletler Şartı'na uygun olarak tüm sorumluluklarını üstlenmeye ve bu mezarlara ilişkin suçluları adalete teslim etmek ve cezasız kalmamalarını sağlamak için Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne göndermeye çağırıyoruz.

  Uluslararası Ceza Mahkemesi’ni, Hafter ve Terhune’deki milislerinin suçlarını soruşturmak için gerekli ve acil önlemleri almaya; failleri ve liderlerini cezalandırmak, uluslararası adalete karşı sorumlu tutmak ve cezasız kalmamalarını sağlamak için büyük çaba göstermeye çağırıyoruz.”

  Libya dan BM ye Hafter e karşı net tavır alın çağrısı #2

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir