Petrol
110.14
0.80%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
471.271
-2.24%
11ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 11 C

  Litvanyalı bakandan Türk askerine davet

  Litvanya Savunma Bakanı Juozas Olekas, Rusya'ya karşı ülkesinde Türk askerlerini görmekten memnuniyet duyacaklarını söyledi.
  • AA
  • 09.03.2016 - 15:14
  Litvanyalı bakandan Türk askerine davet

  Litvanyalı bakandan Türk askerine davet #1

  Litvanya Savunma Bakanı Juozas Olekas, Rusya ve Baltık ülkeleri arasındaki gerilim, Suriye krizi, NATO ve Türkiye konusunda açıklamalarda bulundu.

  "KENDİMİZİ TEHDİT ALTINDA HİSSEDİYORUZ"

  Kırım’ın Rusya'ya bağlanması ve Ukrayna’daki durum nedeniyle kendilerini daha fazla tehdit altında hissettiklerini söyleyen Olekas, "Rusya’nın saldırgan politikası bölgede yeni siyasi duruma neden oldu. Biz birçok devlet gibi savunmamızı güçlendiriyor, askeri bütçemizi artırıyoruz" dedi.

  "NATO DAHA FAZLA ÖNLEM ALMALI"

  NATO’nun daha fazla caydırıcı önlem alması gerektiğini savunan Olekas, “Bölgemizde NATO’nun askeri varlığının konuşlandırılmasından yanayız. Bu ne kadar çabuk gerçekleşirse, o kadar iyi olur. Dayanışma içinde ve aynı çizgide olduğumuzu göstermeliyiz. Temmuz ayında Varşova’da yapılacak NATO zirvesinde bu konuda bir anlaşmaya varılacağını umuyorum” diye konuştu.

  "TÜRK ASKERLERİNİ ÜLKEMİZDE GÖRMEKTEN MUTLULUK DUYARIZ"

  NATO kapsamında Türk askerlerinin Litvanya'ya gelmesini talep eden Olekas, “Elbette Türk askerilerini ülkemizde görmekten çok mutluluk duyarız. Türkiye, Baltık ülkelerinde NATO Hava Polis Misyonu görevini yapan ilk ülkelerden biri. Aynı zamanda Türkiye’ye Patriot füzeleri yerleştirildiğinde uzmanlarımızı göndermiştik. Türkiye’yle siyasi düzeyde de çok iyi ilişkilere sahibiz. Litvanya olarak Türkiye ile birlikte askeri tatbikatlarının düzenlemesini umut ediyoruz” dedi.

  Litvanyalı bakandan Türk askerine davet #2


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir