Euro
10.3984
-0.29%
Dolar
8.8532
-0.16%
Altın
498.5
-0.11%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
386.999
1.62%
17ºC
İstanbul
Açık 17 C
  Macar Başbakan'ın Hristiyan değerleri kaygısı

  Macar Başbakan'ın Hristiyan değerleri kaygısı

  Macar Başbakan, sığınmacıların Hristiyanlık dışında başka bir dine mensup olduklarına dikkat çekti.
  • AA
  • 04.09.2015 - 03:17

   Viktor Orban

  Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa'ya ulaşan sığınmacıların büyük kısmının Müslüman olduğunu belirterek, "Bu çok önemli bir soru çünkü Avrupa'nın kökeninde Hristiyanlık mevcut. Avrupa'nın kendi Hristiyan değerlerini koruyacak durumda olamaması endişe verici değil midir?" dedi.

  "ŞENGEN TEHLİKEYE GİREBİLİR"

  Orban, Alman Frankfurt Allgemeine Zeitung'a yazdığı makalede son dönemdeki sığınmacı sorununa işaret ederek, ''Eğer sınırlarımızı koruyamazsak Şengen tehlikeye girebilir. Bunu hiç kimse istemiyor. Macaristan dışında kimsenin sınırını korumak istememesi moral bozucu'' ifadeleri kullandı.

  "AVRUPA'NIN HRİSTİYAN DEĞERLERİ.."

  Macar Başbakan, sığınmacıların Hristiyanlık dışında başka bir dine mensup ve farklı bir kültüre sahip olduklarının unutulmaması gerektiğine işaret ederek, ''Çoğunluğu Hristiyan değil aksine Müslüman. Bu çok önemli bir soru çünkü Avrupa'nın kökeninde Hristiyanlık mevcut. Avrupa'nın kendi Hristiyan değerlerinin koruyacak durumda olamaması endişe verici değil midir? Bunu gözden kaçırırsak Avrupai düşünce kendi kıtasında azınlık durumuna düşebilir'' dedi.

  "TEL ÖRGÜLERİ ŞAKA OLSUN DİYE ÇEKMİYORUZ"

  Macaristan ve İspanya dışındaki ülkelerin sınırlarını korumak istememelerinin üzücü olduğunu belirten Viktor Orban, bu nedenle Macaristan'ın Sırbistan sınırı boyunca tel örgü çekmesinin çok önemli olduğuna işaret etti. Orban, tel örgüleri şaka olsun diye değil zaruretten dolayı çektiklerini savunarak tel örgünün bir koruma hattından çok fiziki bir araç olduğunu kaydetti.

  Macaristan Başbakanı, ülkesinin sınırlarının geçen yıla oranla 3 kat daha fazla yasadışı göçmen tarafından aşıldığına dikkati çekti.

  Alman gazetesine yazdığı makalede insan kaçakçılarına da vurgu yapan Orban, Avusturya'da yayımlanan Kronen Zeitung'un kaçakçıların son 15 yılda 16 milyar avro kazandıklarını yazdığına dikkati çekti. Orban, bu süreçte 30 bin insanın da hayatını Avrupa'ya gelmeye çalışırken kaybettiğini yazdı.

  Macaristan İçişleri Bakanlığı'nın talimatıyla Avrupa'ya gelmek isteyen sığınmacıların Macaristan'a girişini önlemek için ülkesinin Sırbistan sınırı boyunca 175 kilometre uzunluğunda dört metre yüksekliğinde tel örgü çekilmeye başlanmıştı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir