Petrol
110.47
-0.28%
Euro
17.2988
1.54%
Dolar
16.0758
0.94%
Altın
963.69
1.57%
Borsa
2375
-0.25%
Bitcoin
476.525
-0.98%
22ºC
İstanbul
Çok bulutlu 22 C

  Makedonya'da Anayasa Mahkemesi protesto edildi

  Makedonya'nın başkenti Üsküp'te binlerce vatandaş, Anayasa Mahkemesini protesto etti.
  • AA
  • 16.03.2016 - 04:30
  Makedonya'da Anayasa Mahkemesi protesto edildi

  makedonya protesto

  Bazı sivil girişimlerin çağrısı ve ana muhalefet Makedonya Sosyal Demokratlar Birliğinin (SDSM) desteğiyle düzenlenen protestoda, Anayasa Mahkemesinin kabul etmeyi planladığı ve cumhurbaşkanının seçimlere usulsüzlük karıştıranları ve bazı ağır suçları işleyenleri affedebilmesini öngören karara tepki gösterdi.

  Hükümet binası önünde toplanan grup, Anayasa Mahkemesi karşıtı sloganlar atarak Makedonya Meclisine kadar yürüdü.

  Organizatörler tarafından protesto öncesinde yapılan açıklamada, eylemin Anayasa Mahkemesi önünde sonlandırılması ve burada çadır kurulması planlansa da "Anayasa Mahkemesini korumak isteyen" bazı vatandaşların aynı alanda eylem yapması üzerine bu gerçekleşmedi.

  Öte yandan, mahkeme önünde geniş güvenlik önlemi alan polis de iki grup arasına barikat yerleştirdi.

  Anayasa Mahkemesine karşı düzenlenen protestonun organizatörlerinden Petrit Saraçini, burada yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanına suçluları affetme yetkisi verecek girişimin bir an önce durdurulması talebinde bulunarak, Anayasa Mahkemesi üyesi beş hakimin istifasını istedi.

  Anayasa Mahkemesinin, cumhurbaşkanına seçimlere usulsuzluk karıştıranları ve bazı ağır suçları işleyenleri affedebilmesi yetkisini verecek kararı yarın onaylaması bekleniyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir