Petrol
82.84
-2.58%
Euro
17.7802
-0.36%
Dolar
18.4504
0.20%
Altın
963.83
-0.96%
Borsa
326
-0.65%
Bitcoin
357.399
1.39%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C

  Marie Harf'in hayat hikayesi

  IŞİD sorunu ve Kobani, Türkiye’de gündeme damga vururken bir sarışın her gün gündem oluyor. Peki bu kadar dikkat çekmeyi başaran Marie Harf kimdir?
  • 26.10.2014 - 12:08
  Marie Harf'in hayat hikayesi

  marie

  Marie Harf, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcü yardımcısının günlük basın toplantılarının önemli bir kısmı Türkiye ile ilgili. İşte her gün haberlerin odağında olan ve her an karşımıza çıkan Marie Harf’ın hayat hikayesi.

  OKULDA AMİGO KIZDI

  Habertürk'ün haberine göre; Marie Elizabeth Harf, 15 Haziran 1981’de ABD’nin Ohio eyaletinde doğdu. Harf'in ABD'de okul kültürünün önemli bir parçası olan "chearleader" (amigo kız) olması gelecekte de ekran önünde olacağının ilk işareti gibiydi adeta

  Marie Harf in hayat hikayesi #2

  ERDOĞAN'IN ÇOCUKLARIYLA AYNI ÜNİVERSİTEDEN MEZUN

  Tıpkı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çocukları Bilal, Esra ve Sümeyye gibi o da Indiana Üniversitesi'nden mezun oldu. Hatta tıpkı Bilal Erdoğan gibi o da politika bölümü mezunu. Bilal Erdoğan'dan bir yıl sonra, 2003'te sosyolojiyi bitiren Esra Erdoğan ile birlikte mezun oldu.

  Marie Harf in hayat hikayesi #3

  KARİYERİNE CIA'DE BAŞLADI

  Akademisyen bir ailenin çocuğu olan Harf, Virginia Universitesi’nde “uluslararası ilişkiler” masterı yaptı. Master yaptıktan sonra 2006'da analist olarak CIA'de işe başlayan Harf'in uzmanlığı Ortadoğu liderlik konuları oldu.

  2008'e kadar sürdürdüğü bu görevinde ABD Başkanı'na yapılan günlük brieflere son halini verdi. ABD'nin uluslararası risklerini ve fırsatları da tanımlayan Harf, yabancı politik liderlerle ilgili analizleriyle CIA'ye yön verdi. Parlak kariyerini CIA’un basın sözcüsü olarak taçlandırdı.

  OBAMA'NIN DİKKATİNİ ÇEKMEYİ BAŞARDI

  2012’de Obama’nın başkanlık kampanyasına dahil edilen Harf, Obama’nın ulusal güvenlik ve iletişim stratejisin oluşmasına katkıda bulundu. Ayrıca Obama’nın kampanyanın sözcüsü olarak çalıştı.

  Marie Harf in hayat hikayesi #4

  Harf'in favori sporu basketbol. 2012’de Joshua Lucas ile evlendi. Lucas'ın Yale Üniversitesi'nde hukuk ve diplomasi eğitimi aldığı biliniyor.Haziran 2013'de ABD Dışişleri Bakanlığı sözcü yardımcısı olarak atandı.

  JEN PSAKİ'NİN GAFLARI HARF'E YARADI

  Jen Psaki'nin üst üste gaflar yapması ve ABD basın mensuplarını zaman zaman güldürmesi Marie Harf'a gün doğurdu. Şimdilerde Harf, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın basın toplantısılarının favori ismi.

  Marie Harf in hayat hikayesi #5

  TWİTTER'DA DA ETKİN

  32 yaşında ABD'nin en gözde ve zorlu görevlerinden birini üstlenen Harf iyi bir Twitter kullancısı. Harf'in ( @marieharf) 22 bin takipçisi var, şimdilik.

  Görüş Bildir