Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
361.385
0.22%
25ºC
İstanbul
Bulutlu 25 C

  Mehmet Görmez Avusturya İslam Kanunu'nu eleştirdi

  Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Avusturya parlamentosunda oylanacak “Avusturya İslam Yasa Tasarısı” hakkında açıklamalarda bulundu.
  • 25.02.2015 - 11:23
  Mehmet Görmez Avusturya İslam Kanunu'nu eleştirdi

  Mehmet Görmez Avusturya İslam Kanunu nu eleştirdi #1

  Avusturya'nın İslam Yasa Tasarısı'nı yasalaştırması halinde 100 sene geri gideceğini kaydeden Mehmet Görmez şunları söyledi:

  YASA DİNİ ÖZGÜRLÜKLERİ KISITLIYOR

  Avusturya bu tasarıyı kabul ederse Avrupa’nın özgürlüklere saygı iddiası tümüyle tartışılır hale gelir. İslam Yasa Tasarısı dini özgürlükler konusunda pek çok kısıtlamayı barındırıyor.

  İSLAM EVRENSELDİR

  Her ülkenin kendine özgü bir İslam oluşturma çabası, beyhude bir çabadır. Din konusu bir mühendislik konusu değildir. Çünkü İslam evrensel bir dindir.

  YASA NELER GETİRİYOR

  Avusturya’da aklı selimin hakim olacağına ve tasarının parlamentodan geçmeyeceğine inanıyorum.

  Avusturya İslam Kanunu neler getiriyor:

  1. Mevcut tasarıdaki dış finans yasağı ile Avusturya'daki camilerin ihtiyaçlarının ve çalışanların ücretlerinin yurt içi kaynaklardan karşılanması talep edilerek, özellikle Türkiye'den gelecek olan din görevlilerine engel olunmaktadır.

  2. Tasarıyla din görevlilerinin yanında bir başka ülkenin devlet görevlisinin memur ve yönetici olarak çalışması engellenerek, böylelikle ATİB (Avusturya Türk İslam Birliği)'nin başkanı olarak Din Hizmetleri Müşavirlerimizin ve mevcut din görevlilerinin çalışmalarına engel olunmaktadır.

  3. Yeni İslam tasarısı ile ülkedeki Müslüman varlığının en üst temsilcisi İGGİÖ (Avusturya İslam Cemaati) için özel bir kanun düzenlenmesi beklenirken yeni tanınan veya tanınacak olan dini cemaatlerle İGGİÖ sanki yeni kurulmuşçasına aynı koşullara tabi tutulmakta bu da Müslüman cemaatin birlik ve beraberliğini parçalamaya, mevcut imkanlarını kısıtlamaya yönelik dayatmacı bir tutum ortaya çıkarmaktadır.

  4. Tasarı diğer dini cemaatlere verilen hakları Müslümanlara tanımamakta Anayasadaki eşitlik ilkesine aykırı, ayrımcı bir tutum sergilemektedir.

  5. Yasa ile ilgili basın açıklamalarında özellikle finans yasağının Türkiye ile ilişkilendirilerek ATİB'in radikalizmin öncüsü gibi sunulması kaygı vericidir.


  Görüş Bildir