Petrol
109.28
0.06%
Euro
17.5049
-0.13%
Dolar
16.6921
-0.04%
Altın
970.24
0.03%
Borsa
2405
0.14%
Bitcoin
317.375
-6.93%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C
  Mısır'daki darbe resmen tezgah çıktı

  Mısır'daki darbe resmen tezgah çıktı

  Mısır'da hayatı felce uğratan benzin kuyrukları ile elektrik kesintilerinin darbenin ardından bitmesi dikkat çekti.
  • 12.07.2013 - 08:11

  Mısır daki darbe resmen tezgah çıktı #1

  Sokaktan çekilerek güvenlik sorununun had safhaya çıkmasında rol oynayan polis güçleri de geri döndü. New York Times, "Mısır'daki ani iyileşmeler, Mursi iktidarının altını oymak için bir kampanyayı akla getiriyor." yorumunu yaptı.

  12 EYLÜL'E BENZER TESPİTLER

  New York Times'taki analizde yer alan "Darbe olur olmaz başta petrol ve elektrik olmak üzere tüm sıkıntılar anında bitti" tespitleri, Türkiye'nin 33 yıl önce yaşadığı 12 Eylül dönemini hatırlattı. Hatırlanacağı üzere "Darbeden önce sokaklarda kan gövdeyi götürürken, darbenin hemen ardından tek kurşun bile atılmadı" yorumları 33 yıldır Türkiye'nin gündemini meşgul ediyor.

  MURSİ'NİN ALTINI OYMAK İÇİN TEZGAH

  Mısır'da, hayatı çekilmez hale getiren benzin kuyrukları ve elektrik kesintileri, seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye karşı gerçekleştirilen darbenin hemen ardından sona, erdi. Sokaktan çekilerek güvenlik sorununun had safhaya çıkmasında rol oynayan polis güçleri de sokaklara dönmeye başladı. Amerikan New York Times Gazetesi dün "Mısır'daki ani iyileşmeler Mursi iktidarının altını oymak için bir kampanyayı akla getiriyor." başlığıyla yayımladığı analizde günlük hayattaki hızlı iyileşmelerin tesadüfi olamayacağının altını çiziyor. Gazeteye göre Mübarek rejimine yakın kişiler, hayatın çekilmez hale gelmesinde bilerek veya bilmeyerek rol aldı. Mursi yönetiminin son günlerinde benzin-mazot kuyrukları ve trafik kargaşası günlük hayatı felce uğratmıştı. Hükümet yetkilileri, talebin üzerinde akaryakıtı piyasaya sunduklarını, ancak bazı petrol şirketlerinin kasıtlı bir şekilde kriz oluşturduklarını öne sürüyordu. Ordunun binlerce petrol istasyonu bulunuyor.

  MÜBAREK'SİZ BİR MÜBAREK REJİMİ

  Şubat 2011'den sonra 30 Haziran 2013'ün Mısır halkının nasıl bir stratejik oyunla karşı karşıya olduğunu ortaya koyduğunu belirten gazeteci-yazar Dr. Magdy Said, ikinci darbe ile Mübarek'siz bir Mübarek rejiminin tekrar tesis edildiğini belirtiyor. Sosyal hayatı çekilmez hale getirmek için birtakım oyunların oynandığını da anlatan Dr. Said, darbeden sonra karşılarına çıkan insanların sadece yüzlerinin farklı olduğunu vurguluyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir