Euro
8.7132
-2.86%
Dolar
7.2298
-2.63%
Altın
403.95
-2.03%
Borsa
1.509
2.58%
Bitcoin
350.368
3.23%
9ºC
İstanbul
Sağanak yağış 9 C
  Moody’s’ten İngiltere’ye uyarı

  Moody’s’ten İngiltere’ye uyarı

  Moody’s, İngiltere’nin ortak pazar imkanlarını kaybetmesi durumunda ülkenin kredi notunun düşürülebileceği uyarısında bulundu.
  • AA
  • 02.11.2016 - 17:51

  Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada İngiltere’nin Avrupa Birliği (AB) ile önümüzdeki yıl başlaması beklenen ayrılık müzakerelerinin sonucunda ortak pazar imkanlarının korunmasını içeren bir anlaşmaya varılamaması halinde ülkenin kredi notunun düşürülebileceği belirtildi.

  Açıklamada İngiltere’nin büyüme görünümünün AB ile kurulacak yeni ticari ilişkinin şekline bağlı olacağı kaydedildi.

  SONUÇLAR NEGATİF OLACAK

  Moody’s’in açıklamasında, İngiltere’nin Avrupa Birliğinde kalma olasılığının çok düşük olduğu, İngiliz bankalarının Avrupa’da hizmetlerini sürdürmesini sağlayacak olan “pasaport haklarını” kaybetmesinin faaliyet ortamı açısından sonuçlarının negatif olacağı vurgulandı.

  "ORTAK PAZARA ERİŞİM İMKANI KAYBEDİLİRSE.."

  Moody’s Başkan Yardımcısı Kathrin Muehlbronner konuya ilişkin açıklamasında, “AB ile müzakerelerin sonucunda ortak pazara erişim imkanı kaybedilirse, ülkenin orta vadeli büyüme görümümü bariz şekilde zarar görür. İngiltere’nin notunu kaybetmesini tetikleyebilecek ikinci unsur ise Brexit sonucunda mali kredibilitenin zarar görmesi söz konusudur.” ifadelerini kullandı.

  İngiltere AAA olan kredi notunu kabetti VİDEO

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir