Petrol
95.55
0.66%
Euro
18.3487
0.59%
Dolar
17.9588
0.26%
Altın
1.026
0.37%
Borsa
2779
0.00%
Bitcoin
428.000
3.38%
25ºC
İstanbul
Çok bulutlu 25 C

  Mursi casusluk iddialarını kabul etmedi

  Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Mursi, hakkındaki iddialar için "Birer saçmalık" dedi.
  • AA
  • 15.02.2015 - 16:39
  Mursi casusluk iddialarını kabul etmedi

  Mursi casusluk iddialarını kabul etmedi #1

  Mısır'da askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile 10 İhvan üyesi hakkında "Katar Devleti için casusluk yaptıkları" iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması Kahire Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

  MURSİ'NİN İDDİANAMESİ

  Duruşmada okunan Başsavcılık iddianamesinde, "Mursi, Cumhurbaşkanlığı makamını kullanarak, kendisinin Ofis Müdürü Ahmed Abdülati ve özel sekreteri Emin es-Sayrefi'nin yardımıyla Mısır milli güvenlik bilgilerini 1 milyon dolar karşılığında Katar istihbaratı ve El-Cezire televizyonu yetkililerine 8 casus aracılıyla sattı. Mursi, bunları uluslararası Müslüman Kardeşler Teşkilatı talimatları doğrultusunda yaptı" ifadelerine yer verildi.

  "HAKKIMDAKİ İDDİALAR SAÇMALIKTIR"

  Duruşmada söz alan Mursi, "İddiaların hiç birisini kabul etmiyorum. 3 Temmuz 2013'te yaşananlar Abdulfettah es-Sisi tarafından gerçekleştirilen bir darbedir. Bu, zaman aşımına uğramayan yargılanması gereken bir suçtur. Hakkımdaki iddialar ise yargı konusu olmaması gereken birer saçmalıktır" dedi.

  Mursi casusluk iddialarını kabul etmedi #2

  MAHKEME TAHRİK DAVASINI GÖRMEZDEN GELMEYECEK

  Mursi'nin sözlerine karşılık Hakim Muhammed Şirin, "Mahkeme, kullandığın 'saçmalık' ifadesini ihanet olarak görmesine rağmen görmezden geliyor. Ancak hakkındaki cinayetlere tahrik davasını görmezden gelmeyecek" diye konuştu.

  Şirin, avukat Kamil Bendur'un, "Cumhurbaşkanı Dr. Muhammed Mursi, saçmalık ifadesinde siyasi alanda yaşananları demek istedi" sözlerine müdahale ederek, "Burada doktor veya cumhurbaşkanı yok. Buradaki herkes sanıktır" dedi.

  SAVUNMA ÖZGÜRLÜĞÜ TALEBİ

  Avukat Bendur de sözlerine "Savunmanın kayıtsız özgürlüğünü talep ediyorum. Savunma, hala onu ülkenin yasal cumhurbaşkanı olarak görüyor. İşin doğrusu da budur" diyerek açıklık getirdi.

  DURUŞMA ERTELENDİ

  Konuşmaların ardndan mahkeme başkanı, duruşmayı 28 Şubat'a erteledi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir