Euro
11.0323
-0.31%
Dolar
9.4852
-0.53%
Altın
547.76
-0.4%
Borsa
1.509
0%
Bitcoin
579.102
-3.16%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C

  Nazi kurbanı kadın celladının torununu evlat edindi

  Auschwitz'den sağ kurtulan 80 yaşındaki Eva Mozes Kor, kamp komutanının torunu Rainer Höss'ün sıradışı isteğini kabul etti.
  • 23.01.2015 - 06:01
  Nazi kurbanı kadın celladının torununu evlat edindi

  rainer mozes

  Nazi döneminde ailesiyle birlikte henüz 10 yaşındayken Polonya'daki Auschwitz Kampı'na götürülen Eva Mozes Kor, ikiziyle birlikte küçük yaşlarına rağmen büyük bir şiddete maruz kaldı. Mucize eseri hayatta kalıp 1950'de ABD'nin Indiana eyaletine yerleşen Kor, burada bir Holokost Müzesi ile kendi hayat hikayesini komşularıyla paylaşmak amacıyla bir eğitim merkezi kurdu.

  BÜYÜKBABASI HAKKINDAKİ GRÇEKLERİ ÖĞRENDİ

  Birkaç yıl önce Eva Mozes Kor'un trajik hikayesini duyan 49 yaşındaki Rainer Höss, e-mail yoluyla yaşlı kadına ulaşarak onunla tanışmak istediğini bildirdi. Savaş süresince Auschwitz'in komutanlığını yapmış, tutukluları gaz odalarında zehirli gazla öldürme yöntemini sıkça uygulayan Rudolf Höss'ün torunu Rainer Höss, 2013'te Eva Mozes Kor ile tanıştı.

  Nazi kurbanı kadın celladının torununu evlat edindi #2

  Büyükbabası hakkında gerçekleri öğrenmesinden itibaren geçmişiyle ilgili geniş çapta araştırmalar yapan ve yapılanları sert bir şekilde eleştirerek öz ailesini reddeden Rainer Höss, tanışmalarının ardından Eva'dan kendisini evlat edinmesini istedi. 49 yaşındaki Höss'ü evlat edinen Eva, "Ben bağışlama gücüne sahibim. Bu gücü kimse bana vermediği gibi, benden alamaz da. Kurban olarak kalmayı reddettim, şimdi bu nedenle özgür hissediyorum. Onun büyükannesi olmaktan gurur duyuyorum. Onu takdir ediyorum ve seviyorum" diyor.

  Nazi kurbanı kadın celladının torununu evlat edindi #3

  "ÖLÜM MELEĞİ" MENGELE'DEN KURTULDU

  İkiz kardeşler üzerindeki acımasız deneyleriyle tanınan Hitler döneminin ünlü bilim adamı Joseph Mengele'nin işkencelerine maruz kalan Kor, üzerlerinde tıbbi deneyler uygulanan bin 500 ikiz arasında hayatta kalabilen 200'ü arasında yer alıyor. Diğer ikizlerin ise deneyler sırasında veya sonrasında acı bir şekilde can verdiği belirtiliyor. Eva, "Ölüm meleği" olarak adlandırılan Mengele'nin kendisine iki haftalık ömrü kaldığını gülerek söylediğini belirtiyor. İkizi Miriam'ın da çok hasta olduğunu ifade eden Eva, "Birimiz ölürse diğerinin de hemen öldürüleceğini ikimiz de biliyorduk" diyor. Mengele'nin deneyleri sırasında ikizlerinden biri öldüğünde diğeri de ölüm sonrası sonuçların gözlenmesi için öldürülüyordu. Ancak hayatta kalması gerektiğini kendine telkin ettiğini söyleyen Eva ve kardeşi, mucize eseri kamptan sağ kurtuldu. Rainer'ın büyükbabası Rudolf Höss ise savaş suçlusu olarak bir süre gizlendi, ancak 1946'da müttefikler tarafından yakalanıp Auschwitz yakınında idam edildi.

  Nazi kurbanı kadın celladının torununu evlat edindi #4

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir