Euro
11.1287
-0.08%
Dolar
9.5871
0.03%
Altın
557.11
0.03%
Borsa
1.493
0.88%
Bitcoin
603.750
1.48%
11ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 11 C

  Nehir dibine batan çocuk 42 dakika sonra sağ kurtarıldı

  İtalya'da bir çocuk, nehirde yüzerken gözden kayboldu. Ayağı takıldığı için dipte kalan çocuk 42 dakika sonra sağ kurtarıldı.
  • 03.06.2015 - 11:01
  Nehir dibine batan çocuk 42 dakika sonra sağ kurtarıldı

  Nehir dibine batan çocuk 42 dakika sonra sağ kurtarıldı #1

  İtalyan Milan Chronicle gazetesinde yer alan habere göre; Michael ismindeki çocuk, arkadaşlarıyla yüzmek için nehire girdikten bir süre sonra kayboldu ve bir daha yüzeye çıkmadı. Nehrin dibindeki bir cisme ayağı takılan çocuğu 42 dakika sonra itfaiyeciler kurtardı.

  Bir ay boyunca hastanede kalan çocuk, geçtiğimiz günlerde kendisine geldi. 42 dakika boyunca havasız su altında kalarak yaşama dönmek sık rastlanılan bir durum değil. Bilim adamları bu durumu "olağanüstü" olarak adlandırıp, çocuğun nasıl hayatta kalabildiği konusunda yorumlar yapıyorlar. ABD'deki North Shore LIJ's Cushing Neuroscience Enstitüsü'nden Doktor Zianka Fallil, bir insanın su altında uzun süre havasız kalması halinde iki psikoloji durumun gerçekleşmiş olabileceğini söyledi...

  "DALIŞ REFLEKSİ"

  Birinci işlem, "Dalış refleksi" veya "Bradycardiac" adı verilen durum. Bu durum genelde su altı memelilerinde görülüyor, ancak insanda da olabileceği düşünülüyor. Bilim adamlarını bu inanca iten durum ise, su içinde yapılan doğumlarda bebeklerin nefeslerini tutarak, gözleri açmaları. Bebekler bunu bir refleks olarak yapıyor. Bir insan su altında kaldığında, kan dolaşımı ve kalbi yavaşlar. Kan en çok ihtiyacı olan organlara yönlendirilir. Doktor Fallil, vücudun böyle durumlarda beyin, kalp ve böbrekleri korumaya yöneldiğini, diğer organları ikinci plana ittiğini söyledi. "Dalış refleksi" genel olarak boğulan kişilerde görülen fakat tehlikeli olduğu için test edilmesi mümkün olmayan bir durum.

  "BEYİN SOĞUTMA HİPOTEZİ"

  42 dakika su altında geçirip sağ kalmayı başaran çoçuğun durumunu açıklamak için ikinci seçenek ise, beyin soğutma hipotezi. Soğuk suda kaldığınızda, vücut beyne kan iletmek için birçok yöntemi deniyor. Böyle durumlarda, vücut hava alınmadığı için karbondioksidi daha fazla tolere edecek bir dönüşüm geçiriyor, beyne ulaşan kan dolaşımı genişliyor, daha fazla soğuk kan beyne ulaşabiliyor. Bu hipotez fazla test edilmiş değil. Suyun sıcaklığı, yaş ve su altında geçirilen sürede yapılanlar belirleyici oluyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir