Petrol
97.31
-0.09%
Euro
18.3906
-0.13%
Dolar
17.8628
-0.03%
Altın
1.026
-0.30%
Borsa
283
-1.57%
Bitcoin
433.069
4.64%
25ºC
İstanbul
Çok bulutlu 25 C

  NSU davası tanığı: Türkleri yakınımda görmek istemiyorum

  Almanya'da, 8’i Türk 10 kişinin öldürülmesiyle ilgili terör örgütü Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) davasının görülmesine devam edildi.
  • 05.02.2015 - 22:47
  NSU davası tanığı: Türkleri yakınımda görmek istemiyorum

  NSU davası tanığı: Türkleri yakınımda görmek istemiyorum #1

  Münih Eyalet Yüksek Mahkemesindeki 183. duruşmada tutuklu sanık Beate Zschaepe de hazır bulundu.

  Duruşmada tanık olarak dinlenilen Andreas G, Beate Zschaepe'yi tanıdığını diğer NSU terör üyelerini tanımadığını söyledi.

  Neue Werte adlı müzik grubunda 2000-2007 arasında müzik yaptığını ifade eden Andreas G, Beate Zschaepe ile İngiltere, İsviçre, Fransa, Avusturya ve İtalya'ya konserlere gittiğini belirtti.

  Evinden Zschaepe'yi alıp konserlere götürdüğünü ifade eden Andreas G. diğer sanık Andrea E'yi de bazı partilerde gördüğünü anlattı.

  NSU davası tanığı: Türkleri yakınımda görmek istemiyorum #2

  Müdahil avukatların, "Türkler hakkında ne düşünüyorsunuz" sorusuna Andreas G, ''Onlar hala buradalar. Bazılarını ben yakınımda istemiyorum'' karşılığını verdi.

  Andreas G, avukatların siyasi çizgisini sorması üzerine, başkalarının kendisini aşırı sağ görüşlü olarak gördüğünü söyledi.

  Milliyetçi Demokratik Partinin (NPD) eğitim kampına hiç katılmadığını, Federal Suç Daire'sine iki kez ifade verdiğini kaydeden Andreas G, NSU çevresinde silah olup olmadığını bilmediğini, NSU üyeleri Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos'u hiç tanımadığını, ikisini de gazetelerde gördüğünü ileri sürdü.

  Almanya'da İçişleri Bakanlığı tarafından yasaklanan aşırı sağcı Blood and Honour adlı örgütün ismini duyup duymadığının sorulması üzerine Andreas G, böyle bir grubu duyduğunu ancak yasaklı olduğunu bilmediğini iddia etti.

  Bu arada duruşmada, Köln'deki Keup Strasse'deki saldırı nedeniyle avukatlık yapan Alexander Hoffmann'ın müvekkilinin olayla ilgisi bulunmadığı, bu nedenle duruşmadan çıkarılmasını talep edildi. Mahkemeye heyeti, talebi görüşerek haftaya kararını vereceğini bildirdi.

  Davada diğer sanık olan Carsten S'nin Düsseldorf Gençlik Mahkemesinde ifadesini alan N. Brüggemann, tanık olarak dinlenildi. Brüggemann, NSU terör örgütü üyesine cinayet silahını temin eden Carsten S'nin o dönemde yaşının reşit olmaması nedeniyle gençlik mahkemesinde ifadesinin alındığını bildirdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir