Euro
10.1174
-0.05%
Dolar
8.5559
-0.04%
Altın
496.5
0.27%
Borsa
1.36
0%
Bitcoin
340.653
7.48%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C

  Obama: Sincan Dağı'ndaki Ezidileri kurtardık

  ABD Başkanı Barack Obama, Sincan Dağı'ndaki kuşatmayı kırdığını ve evlerini terk etmek zorunda kalan on binlerce kişiyi kurtardıklarını söyledi.
  • 14.08.2014 - 21:22
  Obama: Sincan Dağı'ndaki Ezidileri kurtardık

  obama

  Şengal Dağı'ndaki durumun büyük ölçüde iyiye gittiğini belirten Obama, mahsur kalan Ezidilerin kurtarıldığını ve başka bir kurtarma operasyonunun öngörülmediğini, fakat ABD'nin İslam Devleti militanlarına karşı hava saldırılarına devam edebileceğini söyledi. 

  IŞİD'İN SİNCAN DAĞI'NDAKİ KUŞATMASINI KIRDIK

  "IŞİD'in Sincan Dağı'ndaki kuşatmasını kırdık. Masum insanların güvenliğe erişimine yardım ettik ve çok sayıda masum hayatın kurtarılmasına yardımcı olduk" diye konuşan Obama, askerlerin çoğunun da gelecek günlerde bölgeyi terk edeceğini ifade etti.

  EZİDİLER EVLERİNİ TERK EDİP DAĞLARA KAÇMIŞTI

  Eski adı Irak Şam İslam Devleti IŞİD, yeni adı da İslam Devleti olan örgütün Suriye ve Irak sınırında bulunan Şengal'i ele geçirmesinin ardından binlerce Ezidi can güvenliği endişesiyle evlerini terk edip dağlara çıkmıştı. ABD, Ezidilerin kurtarılması için güvenli bir koridor oluşturulması amacıyla düzenlediği operasyon kapsamında Erbil'e yaklaşık 130 askeri personel göndermiş, yaklaşık 20 asker de incelemelerde bulunmak üzere Şengal Dağı'na gönderilmişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir