Petrol
87.66
-0.13%
Euro
18.0182
-0.01%
Dolar
18.5448
0.14%
Altın
986.03
-0.15%
Borsa
3198
-2.07%
Bitcoin
363.228
2.03%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  Pakistan Başbakanı Han'dan Emmanuel Macron'a tepki

  Pakistan Başbakanı İmran Han, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un İslam’a saldırarak islamofobiyi cesaretlendirmesine tepki gösterdi.
  • AA
  • 25.10.2020 - 14:13
  Pakistan Başbakanı Han'dan Emmanuel Macron'a tepki

  Pakistan Başbakanı İmran Han, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un söylemlerine yönelik açıklamalarda bulundu.

  Han, Twitter’dan yaptığı açıklamada, bir liderin ayırt edici özelliğinin insanları bölmekten ziyade bir araya getirmek olduğunun altını çizerek Macron'un Müslümanlar, beyaz ırkçılar veya Nazi ideologları olsun şiddet uygulayan teröristler yerine İslam’a saldırarak islamofobiyi cesaretlendirmesinin talihsiz bir durum olduğunu belirtti.

  "KASTEN KIŞKIRTMA"

  Han, Macron'un İslam Peygamberi Hazreti Muhammed’i hedef alan çirkin karikatürlerin gösterilmesini teşvik ederek aralarında kendi vatandaşlarının da bulunduğu Müslümanları kasten kışkırtmayı seçtiğine işaret etti.

  Fransa Cumhurbaşkanı’nın İslam’a saldırarak Avrupa ve dünya genelinde milyonlarca Müslüman’ın duygularına saldırdığını ve onları incittiğini vurgulayan Han, daha fazla kutuplaşmanın dünyanın istediği ve ihtiyaç duyduğu son şey olduğuna dikkat çekti.

  Han, "cehaleti temel alan" kamu açıklamalarının daha çok nefrete, İslamofobi'ye ve aşırılıkçılığa meydan verilmesine sebep olacağını kaydetti.

  "MÜSLÜMAN LİDERLER TEPKİ GÖSTERMELİ"

  Pakistan Cemaat-i İslami Partisi lideri Sirac-ül Hak da Macron'un açıklamalarını kınayarak Fransa'daki binalarda karikatürlerin gösterilmesine tartışmasız bir şekilde Müslüman liderlerce tepki verilmesi gerektiğini vurguladı.

  Hak, meselenin tartışılması için Müslüman devlet başkanlarıyla iletişim kurulması ve İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT) acil bir şekilde toplantıya çağrılması, konunun küresel forumlarda dile getirilmesi ve Birleşmiş Milletlerin (BM) Hz. Muhammed'e yönelik "küfürlerin" uluslararası hukuk kapsamında cezalandırılacağını ilan etmesinin Pakistan'ın ahlaki sorumluluğu olduğunu belirtti.

  FRANSA'DA YAŞANANLAR

  Ülkenin Montpellier ve Toulouse kentlerinde, Paris yakınlarındaki Conflans-Sainte-Honorine semtinde geçen hafta başı kesilerek öldürülen öğretmeni "anmak için" resmi binaların duvarlarına Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'nun Hz. Muhammed'e yönelik hakaret içerikli karikatürleri yansıtılmıştı.

  Macron açıklamasında, Hz. Muhammed'e yönelik karikatürleri yayınlamaktan vazgeçmeyeceklerini söylemişti.

  Pakistan Başbakanı Han dan Emmanuel Macron a tepki #1


  Görüş Bildir