Petrol
113.81
1.95%
Euro
17.5363
0.00%
Dolar
16.8035
-0.13%
Altın
977.32
-0.05%
Borsa
2406
-1.55%
Bitcoin
340.184
4.42%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C

  Papa Francesco: Kilisenin 15 hastalığı var

  Papa Francesco'nun yaptığı açıklamaya göre, kilisenin 15 hastalığı var.
  • 23.12.2014 - 09:55
  Papa Francesco: Kilisenin 15 hastalığı var

  papa

  Katoliklerin ruhani lideri Papa'ya göre kilisenin 15 hastalığı var. Papa'nın, Kilise Divanı (Vatikan bürokrasi sınıfı) üyelerine yönelik mesajında saydığı hastalıklar arasında "dünyevi çıkar ve gösteriş peşinde koşmak", "dedikodu terörü", "varoluşsal şizofreni", "ruhsal Alzheimer" da bulunuyor.

  HER İNSANDA OLABİLİR

  Papa Francesco, bu hastalıkların yalnızca Kilise Divanı'nda değil her insanda, cemaatte ve kilisede görülme riski taşıdığını da belirtti.

  RUHANİ MELEKELERİNİ KAYBETMEK

  Katoliklerin ruhani lideri "ruhsal Alzheimer" hastalığını, "ruhani melekelerini gittikçe kaybetmek" olarak tanımladı. Varoluşsal şizofreni başlığını ise "Diplomaların ve akademik ünvanların dolduramayacağı ruhani boşluklar yüzünden ikili hayat yaşama" diye açıkladı ve bu hastalıktan mustarip kişilerin gerçeklerle ve insanlarla bağlarını yitirdiğini söyledi.

  Papa, Vatikan bürokrasi sınıfını birbirleri arasına "nifak tohumları ekmemeleri" yönünde uyararak, "Kendimizi dedikodu teröründen koruyalım" dedi.

  "DİN ADAMLARI UÇAK GİBİDİR"

  Papa'nın 15 maddelik listesinde yer alan diğer hastalıklarsa "kendini ölümsüz ya da vazgeçilmez sanmak, işkolik olmak, zihinsel ve ruhsal taşlaşma, aşırı planlı olmak, koordinasyon bozukluğu, rekabet ve kibir, üstlerini tanrılaştırma, başkalarına karşı kayıtsızlık, asık suratlılık, maddiyat düşkünlüğü, gruplaşma, dünyevi çıkar ve gösteriş peşinde koşma" oldu.

  Papa Francesco, "Din adamları da uçaklar gibidir, sadece düşünce haber olurlar. Ama aslında çoğu uçar" diyerek tek bir din adamının yaptığı bir yanlışın tüm kiliseye zarar verdiğini de vurguladı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir