Euro
10.3223
0.04%
Dolar
8.8166
-0.01%
Altın
496.04
-0.03%
Borsa
1.392
0.51%
Bitcoin
379.152
-0.88%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 17 C
  Papa Midilli'den 12 sığınmacıyı Vatikan'a götürdü

  Papa Midilli'den 12 sığınmacıyı Vatikan'a götürdü

  Papa Françesko mülteci sorununa dikkat çekmek üzere Yunanistan'ın Midilli Adası'na geldi.
  • 16.04.2016 - 13:09

  papaa

  Katolik aleminin ruhani lideri Papa Françesko bugün Yunanistan'ın Midilli Adası'na gitti. Papa’yı havalimanında Başbakan Aleksis Çipras, Fener Rum Patriği Batholomeos, Atina Başpiskoposu Ieronimos ve Ortodoks din adamları resmi törenle karşıladı. Kısa bir görüşmenin ardından dini liderler ve Çipras adada mültecilerin tutulduğu Moria kampını ziyaret etti.

  6'SI ÇOCUK 12 KİŞİYİ GÖTÜRDÜ

  Atina Haber Ajansı (ANA) Papa’nın, Avrupa ülkelerine yerleştirme programlarına desteğinin sembolü olarak 10 sığınmacıyı Vatikan'a götüreceğini duyurmuştu. Ancak Papa Françesko ülkesine dönerken 6’sı çocuk 12 kişiyi yanında götürme kararı aldı.

  Papa Midilli den 12 sığınmacıyı Vatikan a götürdü #2

  Mültecilerin, Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasında göçmenlere ilişkin varılan mutabakatın yürürlüğe girdiği 20 Mart öncesinde Yunanistan'a varıp ülkede mahsur kalan sığınmacılar arasından seçileceği bildirilmişti. Mültecilerin, sağlık sorunları olan, engelli veya tek ebeveynli ailelerden oluşacağı da edinilen bilgiler arasındaydı.

  Papa Midilli'den 12 sığınmacıyı Vatikan'a götürdü VİDEO

  Papa Midilli den 12 sığınmacıyı Vatikan a götürdü #3

  Papa Midilli den 12 sığınmacıyı Vatikan a götürdü #4

  Papa Midilli den 12 sığınmacıyı Vatikan a götürdü #5

  AYAKLARINI YIKAMIŞTI

  Papa Francis daha önce de bir sığınmacının ayaklarını yıkadığı görüntülerle soruna dikkat çekmişti.

  TÜRKİYE GÖÇMENLERİ GERİ KABUL EDİYOR

  Düzensiz göç ve insan kaçakçılığıyla mücadele amacıyla Türkiye ile AB arasında 18 Mart'ta Brüksel'de mutabakata varılmıştı. 4 Nisan'da uygulamaya giren mutabakata göre, Türkiye, kendi topraklarından Yunan adalarına 20 Mart'tan itibaren geçtiği kanıtlanan göçmenleri geri kabul ediyor. Bu kişiler adalardaki kayıt-kabul merkezlerinde tutuluyor.

  Bu kimselerden Suriyeli olmayanların Türkiye tarafından ülkelerine iade edilmesi için işlem yapılıyor. Suriyeliler ise Türkiye'deki kamplara yerleştirilecek ve her birine karşılık kayıtlı Suriyeli sığınmacılardan biri AB ülkelerine gönderilecek.

  20 Mart'tan önce geçiş yapanlar ise Yunanistan'da sığınma başvurusu yapabilecek veya yeniden yerleştirme yoluyla diğer Avrupa ülkelerine gönderilebilecekler. Bu kapsamda, Avrupa ülkelerine geçen yılın kasım ayından bu yana yaklaşık bin sığınmacı yerleştirildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir