Pedro Sanchez: İspanya'nın Filistin'i tanıma eğilimi devam ediyor
AA & Ensonhaber

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez'in İsrail'in sistematik bir şekilde topraklarını işgal ettiğine yönelik açıklamalarının ardından İsrail hükümeti geçtiğimiz günlerde Madrid'deki büyükelçisini geri çağırmıştı.

İsrail ve destekçilerinden gelen tüm baskılara rağmen Sanchez, Gazze Şeridi'nde katliama devam eden İsrail'e tepkisini sürdürüyor.

Sanchez: Filistin devletinin tanınması gerekiyor

Başkent Madrid'de yabancı basın mensuplarına gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulunan Sanchez, çatışmaların son bulmasının iki devletli çözüme dayandığına ilişkin görüşünü yineleyerek İspanya'nın öncülük ettiği uluslararası barış konferansı girişiminin yapılması için öncesinde Filistin devletinin tanınması gerektiğini dile getirdi.

Mevcut durumda 130'dan fazla ülkenin zaten Filistin devletini tanıdığını, ABD ve bazı (AB) ülkelerinin henüz bunu yapmadığını hatırlatan Sanchez, Filistin'in tanınması için AB içinde girişimlerde bulunmanın çabaya değer olduğunu, bunun gerçekleşmemesi halinde İspanya'nın Filistin'i tanımasına yönelik eğilimin devam ettiğini ifade etti.

AB'ye Gazze çağrısı: Çifte standart uygulamayın

Sanchez, AB'den Ukrayna savaşında Rusya'ya karşı takındığı tavrı Gazze'ye yönelik saldırılarında, insani konularda İsrail'e karşı da göstermesini isteyerek diğer AB liderlerine, "Çifte standart uygulamayın" çağrısında bulundu.

Sanchez, İsrail'in insan hakları ihlalleri ve Gazze ile Batı Şeria'daki işgalleri karşısında AB'nin sessiz kalması halinde uluslararası toplumda izole olma riskiyle karşı karşıya kalacağını ve Avrupa'nın politikalarını gözden geçirmesi gerektiğini söyledi.

İsrail ve Filistin arasındaki sorunun iki devlete dayalı bir çözümle aşılabileceğini kaydeden Sanchez, bu problemin çözümünün hem ahlaki hem de jeopolitik açıdan Avrupa'nın çıkarına olduğunu dile getirdi.

İspanya ve İtalya hükümetleri arasındaki kriz

Diğer yandan Sanchez, geçen hafta İspanya devlet televizyonu RTVE'ye verdiği demeçte İtalya hükümeti için 'aşırı sağcı' ifadesini kullandığı için İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani'den ve diğer İtalyan hükümet üyelerinden gelen tepkilere de cevap verdi.

Sanchez, İtalyan hükümeti ile aralarında ideolojik olarak farklılıklar bulunduğunu ancak göç sorunu, AB'deki mali reform ve fonların dağıtımı gibi iki ülkenin ortak çıkarına olan konularda birlikte çalışmaları gerektiğini vurguladı.