Euro
15.2381
-0.41%
Dolar
13.5100
0.02%
Altın
802.1340
0.21%
Borsa
1936
1.36%
Bitcoin
498.708
6.96%
0ºC
İstanbul
Çok bulutlu 0 C
  Pentagon: Görüntülerin sorumlusu biz değiliz

  Pentagon: Görüntülerin sorumlusu biz değiliz

  Kabil'deki havalimanı görüntülerini yorumlayan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, havalimanındaki kaosun sorumlusu olmadıklarını söyledi.
  • AA
  • 17.08.2021 - 03:57
  • Güncelleme : 17.08.2021 - 10:22

  ABD'nin Afganistan'dan çekilmesi üzerine Taliban, ülke yönetimini ele geçirdi.

  Birçok ülkenin, Afganistan'daki tahliye süreci hızla devam ederken, yerel halkın havalimanındaki kaçışları izdiham oluşturdu.

  Ülkeden ayrılmak ümidiyle havalimanına akın edenlerden bazı kişilerin, uçaklardan aşağıya düştüğü anlar görüntülendi. İnsanların havalimanındaki o anları kaosa neden oldu.

  Pentagon: Görüntülerin sorumlusu biz değiliz #1

  "SON 24 SAATTE HAVA SALDIRISI DÜZENLEMEDİK"

  Bunun üzerine ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, bakanlıkta düzenlediği basın brifinginde, Afganistan'daki son durumu ve devam eden tahliye sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

  Kirby, son 24 saatte Afganistan'ın herhangi bir yerinde hava saldırısı düzenlemediklerini ve Amerikan silahlarının Taliban'ın eline geçmemesi için bu silahları yok etme ya da buna benzer bir eylem içinde olmadıklarını söyledi.

  TALİBAN'I UYARDILAR

  Afganistan'da kontrolü eline geçiren Taliban'ın liderleriyle bazı ABD'li yetkililerin görüştüğünü hatırlatan Kirby, ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Frank McKenzie'nin pazar günü Doha'da Taliban liderleriyle bir araya geldiğini belirtti. Kirby, söz konusu görüşmelerde Taliban'a "tahliye operasyonuna müdahalede bulunmaması gerektiğinin" söylendiğini vurguladı.

  Tahliye operasyonu planının mükemmel şekilde işlemediğini kabul eden Kirby, tüm durumlara karşı yaptıkları planlamaların askeri olarak en iyi şekilde uygulanmasını temin etmeye çalıştıklarını dile getirdi.

  Pentagon: Görüntülerin sorumlusu biz değiliz #2

  SORUMLUNUN ABD OLMADIĞINI SÖYLEDİ

  Sahada 6 bin civarında askerle planlarını en iyi şekilde icra edeceklerini söyleyen Kirby, tüm ihtimalleri öngörmelerinin mümkün olmadığını ifade ederek Kabil Havalimanı'nda ortaya çıkan görüntülerden kendilerinin sorumlu olmadığını savundu.

  Brifingde söz alan ABD'li Tümgeneral Hank Taylor, Kabil Havalimanı'nda dün yaşanan kaosun ardından gerekli güvenlik önlemlerinin alındığını ve havalimanının hava operasyonlarına yeniden açıldığını duyurdu.

  ABD'nin Kabil Büyükelçiliği'ndeki personelin Hamid Karzai Havalimanı'na transfer edildiğini aktaran Taylor, havalimanındaki bu kişilerin şu anda tamamen güvende olduğunu belirtti. Taylor ayrıca ABD'ye destek olan Afganlardan şu ana dek yaklaşık 700'ünün ülkeden ayrıldığını da sözlerine ekledi.


  Görüş Bildir