Petrol
109.71
0.56%
Euro
17.5273
-1.68%
Dolar
16.5935
-1.72%
Altın
978.74
-1.35%
Borsa
2554
0.00%
Bitcoin
352.266
-2.76%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  Polis şiddeti protestoları New York'a yayıldı

  Eric Garner adlı siyahi bir vatandaşı boğazından sıkarak ölümüne yol açan polisin ceza almaması New Yorkluları sokağa döktü.
  • 04.12.2014 - 09:51
  Polis şiddeti protestoları New York'a yayıldı

  eric garner

  ABD'de soruşturma heyetinin, geçtiğimiz Temmuz ayında Eric Garner adlı siyahi bir vatandaşı boğazından sıkarak ölümüne yol açan polisin herhangi bir suçu bulunmadığı şeklinde karar vermesi, New Yorkluları sokağa döktü.

  Polis şiddeti protestoları New York a yayıldı #2

  "ADALET YOKSA BARIŞ YOK"

  Binlerce insan New York’un Manhattan adasında polise tepki gösterdi. Jürinin verdiği karar, ‘‘Adalet yoksa barış yok! Irkçılık varsa adalet yok. Polis ırkçı olma!’’, ‘‘Nefes alamıyorum, nefes alamıyorum!’’ sloganları ile protesto edildi.

  Polis şiddeti protestoları New York'a yayıldı

  Polis şiddeti protestoları New York a yayıldı #3

  FERGUSON'DAN SONRA NEW YORK DA AYAKLANDI

  Kaçak sigara sattığı kuşkusu ile gözaltına almaya çalışılırken polisin boğazını sıkarak ölümüne yol açtığı Eric Garner, ABD’de yeniden ırk ayrımını ve polisin aşırı güç kullanmasını tartışmaya açtı.

  Polis şiddeti protestoları New York a yayıldı #4

  Henüz St. Louis şehrinin Ferguson semtinde yaşanan olayın toplumda bıraktığı tepki geçmemişken, New York’ta ırk ayrımını akıllara getiren bir ikinci hadisenin yaşanması ABD genelinde birçok şehirde tepki ile karşılandı.

  "NEFES ALAMIYORUM" DİYE YALVARDI

  Eric Garner polisin müdahalesi sırasında kalp krizi geçirerek yaşamını yitirmişti. New York Polis Departmanı’nda (NYPD) görevli polis memuru Daniel Pantaleo’nun karıştığı olay, orada bulunan bir kişi tarafından videoya kaydedilmişti. Garner'ın polislere, ‘‘Nefes alamıyorum, nefes alamıyorum’’ diye yalvardığı görülüyordu.

  Polis şiddeti protestoları New York a yayıldı #5

  POLİS YİNE SUÇSUZ BULUNDU

  Olayı araştırmak için kurulan soruşturma heyetinin Pantaleo’yu suçsuz bulduğunu açıklamasının ardından ise halk New York’ta sokağa döküldü. Manhattan adasının en ünlü mekanları olan Times, Union ve Columbus meydanları ile Grand Central tren garı, 5, 6, Madison, Broadway caddeleri ile 42. Sokak gibi en önemli noktaları zaman zaman trafiğe kapayan protestocular tepkilerini dile getirdi.

  Polis şiddeti protestoları New York a yayıldı #6

  NEW YORK POLİSİ ALARMDA

  Barışçıl şekilde süren protestoda polisin bazı göstericileri gözaltına aldığı görüldü. Henüz NYPD tarafından kaç kişinin gözaltına alındığına dair bir bilgi basına bildirilmedi. Gece geç saatlere kadar süren protesto eylemlerini kontrol edebilmek için NYPD'nin hem karadan hem de havadan geniş tedbirler aldığı görüldü.

  Polis şiddeti protestoları New York a yayıldı #7


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir