Polonya, Belarus sınırına öreceği duvarın inşaatına başladı
İHA

Geçtiğimiz yaz aylarından bu yana Belarus üzerinden gelen kaçak göçmen sayısındaki artış üzerine sınıra duvar örme kararı alan Polonya yönetimi, duvarın inşaatına bugün başladı.

Polonya Sınır Koruma Birimi (Straz Graniczna) tarafından sosyal medya hesabı üzerinden yayınlanan video ile duvar inşaatının başladığı duyuruldu.

BUGÜNE KADAR YAPILMIŞ EN BÜYÜK İNŞAAT YATIRIMI

Videoda sınırda çalışma yapan iş makinesi görüntüleri yer alırken, söz konusu duvar inşaatının birim bünyesinde bugüne kadar yapılmış en büyük inşaat yatırımı olduğunu belirtildi.

Duvar inşaatının Polonya-Belarus sınır hattı boyunca 4 ayrı bölgede eş zamanlı olarak başladığı ifade edilerek duvarın uzunluğunun 186 kilometre, toplam maliyetinin ise 1.6 milyar zloti (yaklaşık 350 milyon euro) olacağını aktarıldı. Duvar inşaatının önümüzdeki Haziran ayının sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

Polonya, Belarus sınırına öreceği duvarın inşaatına başladı - Video

Polonya, Belarus sınırına öreceği duvarın inşaatına başladı

DÜZENSİZ GÖÇMENLER BATI AVRUPA ÜLKELERİNE GEÇMEK İÇİN BELARUS'A GELDİ

Geçtiğimiz yaz başında çoğunluğu Iraklı olmak üzere çok sayıda düzensiz göçmen, özellikle Batı Avrupa ülkelerine geçmek üzere Belarus'a gelmişti.

AB ülkelerinin baskıcı uygulamaları nedeniyle yeni yaptırımlar açıkladığı Belarus'un Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko, daha iyi bir hayat için yola düşen bu kişilere engel olmayacağını belirtmiş, yaptırımlara misilleme yaptığı iddiasını reddetmişti.

Binlerce göçmen aylar boyunca Belarus üzerinden ormanları, nehirleri kullanarak AB üyesi Litvanya, Letonya ve Polonya'ya kaçak olarak geçmeye çalışmış, bazen de topluca sınır kapılarına hücum etmişti. Onlarca göçmen soğuk hava koşulları ya da sağlık sorunları dolayısıyla hayatını kaybetmiş, Irak hükümeti ise düzenlediği uçak seferleriyle 4 bin kadar vatandaşını ülkeye geri getirmişti.

15 bin asker, polis ve sınır koruma memurunun görev yaptığı Polonya-Belarus sınırında sayıları az da olsa göçmenlerin sınırı kaçak olarak geçme girişimleri halen devam ediyor.

Polonya, Belarus sınırına öreceği duvarın inşaatına başladı

240'TAN FAZLA GÖÇMEN ÖLDÜRÜLDÜ İDDİASI

Belarus'a sığınan bir Polonya askeri olan Emil Çeçko'nun ise, Polonya sınırında geçen yılın yaz aylarından bu yana 240’tan fazla göçmenin öldürüldüğü iddiası gündeme gelmişti.

Polonya'nın Belarus sınırında 240'tan fazla göçmen öldürüldü - HABERİ İÇİN TIKLAYIN

Polonya, Belarus sınırına öreceği duvarın inşaatına başladı

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)