Euro
10.0449
0.05%
Dolar
8.4731
-0.02%
Altın
493.43
-0.11%
Borsa
1.414
0.35%
Bitcoin
329.299
1.41%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C
  Putin FIFA soruşturması sebebiyle ABD'yi suçladı

  Putin FIFA soruşturması sebebiyle ABD'yi suçladı

  Putin, ABD'nin dahil olduğu bu operasyonun 2018 Dünya Kupası'nı Rusya'dan geri alma baskısı olduğunu savundu.
  • Haber Merkezi
  • 29.05.2015 - 09:33

  putin

  FBI'ın yürüttüğü soruşturma kapsamında, İsviçre'de bulunan üst düzey FIFA yetkilileri gözaltına alındı. Bu kişiler hakkında rüşvet, kara para aklama ve dolandırıcılık suçlarından dava açıldı.

  Dünya futbolunu yakından ilgilendiren konuyla ilgili akıllara takılan sorulardan biri ise bu operasyonun neden herhangi bir Avrupa ülkesi tarafından değil, ABD tarafından yapıldığı oldu.

  Soruşturma 2018 Dünya Kupası'nın Rusya'ya verilme sürecini de kapsıyor.

  SOĞUK SAVAŞ FUTBOLA TAŞINDI

  Rusya'nın Kırım'ı işgalinin ardından ABD ile başlayan soğuk savaşta, Rusya milyarlarca dolar kaybetti. 2018 Dünya Kupası'nın Rusya'da düzenlenmesi halindeyse, ülke ekonomisine önemli girdiler olacak. Söz konusu operasyonun ABD tarafından soğuk savaşın devamı çerçevesinde atılan bir adım olduğu ifade ediliyor.

  PUTİN TOPA GİRDİ

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Amerika Birleşik Devletleri’nin FIFA ile ilgili başlattığı yolsuzluk soruşturmasını ‘tuhaf’ bulduğunu belirterek tepki gösterdi.

  "BLATTER'IN YENİDEN SEÇİLEMEMESİ İÇİN YAPILDI"

  Putin, Amerika’nın kendileri tarafından desteklenen Sepp Blatter’in yeniden başkan seçilmemesi için bu soruşturmayı başlattığını iddia etti:

  “Bu çok açık bir şekilde kendi yetki alanını başka ülkelere yayma çabası. Bu, hiç şüphe yok ki Sayın Blatter’ın yeniden başkan seçilememesi için atılmış apaçık bir adım.”

  "RUSYA'DAN GERİ ALMA BASKISI"

  Putin aynı zamanda cuma günü Zürih'te düzenlenecek kongrede FIFA başkanlığına tekrar aday olan Blatter'in üzerinde, 2018 Dünya Kupası turnuvasını düzenleme hakkını Rusya'dan geri alma baskısı bulunduğunu iddia etti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir