Euro
15.4015
-0.81%
Dolar
13.5892
-0.6%
Altın
776.13
-0.34%
Borsa
1.81
0%
Bitcoin
756.200
3.93%
5ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 5 C

  Putin ile Barroso Ukrayna'yı görüştü

  Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, telefonda Ukrayna sorununu görüştü.
  • 16.09.2014 - 03:15
  Putin ile Barroso Ukrayna'yı görüştü

  barroso putin

  AB, Ukrayna ve Rusya arasında cuma günü yapılan ve AB ile Ukrayna’nın imzaladığı Ortaklık Anlaşması’nın bir parçası olan Derin ve Kapsamlı Serbest Ticaret Anlaşması’nın (DCFTA) uygulanmasının ertelenmesine karar verilen üçlü toplantının ardından yapılmasıyla dikkati çeken görüşmede Barroso ve Putin’in "varılan uzlaşıya olurlarını verdikleri" kaydedildi.

  AB Komisyonundan yapılan açıklamada, Barroso ve Putin’in enerji konusunu da ele aldıklarının altı çizilerek, bu konuda bakanlar düzeyinde üçlü toplantı düzenlenmesi konusunda anlaşıldığı ve Rusya’nın kısa zamanda toplantının yapılacağı tarihe ilişkin öneri yapacağı vurgulandı.

  Barroso’nun görüşmede, "Minsk’teki toplantıda üzerinde anlaşılan 12 maddelik ateşkes planına tam saygı gösterilmesinin gerekli olduğunu belirttiği" kaydedildi.

  AB Komisyonu, her iki başkanın da bu adımların, "Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne tam saygı içinde siyasi ve barışçıl bir çözüme katkı yapması gerektiği konusunda anlaştıklarını" duyurdu.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir