Euro
9.701
-0.16%
Dolar
8.1519
0.03%
Altın
452.73
-0.29%
Borsa
1.36
-1.13%
Bitcoin
511.353
3.76%
Vakıf Katılım
kalan süre
Sahur
04:54
Öğle
06:24
İkindi
13:10
İftar
16:50
Yatsı
19:46

  Röportaj filmi ABD'nin ulusal güvenlik sorunu oldu

  Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Sony firmasının "Röportaj" filminin vizyona girmesi halinde sinemalara saldırıda bulunulacağına dair tehditleri ciddi ulusal güvenlik meselesi olarak ele aldıklarını bildirdi.
  • 19.12.2014 - 07:43
  Röportaj filmi ABD'nin ulusal güvenlik sorunu oldu

  interview

  Sony firması, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a süikast girişimini konu alan komedi filmi "Röportaj" nedeniyle siber saldırılara uğramıştı. Ülkede, bu saldırıların Kuzey Kore tarafından yapılmadığı tartışmaları başlamıştı. Şimdi de "Barış Muhafızları (Guardians of Peace-GOP)" adındaki bilgisayar korsanları, filmin gösterime gireceği sinemaları bombalama tehdidinde bulundu.

  Earnest, günlük basın toplantısında, bu siber saldırıların arkasında Kuzey Kore’nin olup olmadığıyla ilgili sorulara yanıt vermedi. Ancak, konuyla ilgili hem Federal Soruşturma Bürosu (FBI) hem de Adalet Bakanlığı Ulusal Güvenlik Birimi'nin soruşturma yürüttüğünü belirten Earnest, konuyu ciddi ulusal güvenlik meselesi olarak ele aldıklarını söyledi.

  Earnest, "Kimin sorumlu olduğuna bakılmaksızın Başkan bu konuyu ciddi ulusal güvenlik meselesi olarak görüyor" dedi.

  "BİR DİZİ SEÇENEĞİ DEĞERLENDİRİYORUZ"

  Bunları, "sofistike aktörler tarafından başlatılan ve kötü niyetle yapılan yıkıcı eylemler" olarak tanımlayan Earnest, bu olaya nasıl bir yanıt vereceklerine yönelik soru üzerine de konuyla ilgili bir dizi seçeneği değerlendirdiklerini açıkladı.

  Earnest, herhangi bir stratejik senaryo karşısında orantılı yanıt vermeleri ve bu tür aktörlerin, eylemler yaparken çoğunlukla ABD’yi yanıt verme noktasında tehrik etme çabasında olduğunu da akılda tutmaları gerektiğini ifade etti.

  “Bizden öyle veya böyle gelecek bir yanıtın kendi avantajlarına olduğuna inanabilirler. Dolayısıyla bu konuda dikkatli olmak istiyoruz” diyen Earnest, Sony’nin filmin galasını iptal etmesiyle ilgili soru üzerine, ABD Başkanı Barack Obama ve yönetimin, bireylerin ve sanatçıların ifade özgürlüğünün yanında durduğunu söyledi.

  Earnest, filmin keskin eleştiri veya mizah şeklinde de olabildiğini, Obama’nın da bu tür ifadelerle karşılaşabildiğini belirterek, "Meydana çıkan her şeye katılmayabiliriz ama kesinlikle bireylerin kendilerini ifade etmesinin yanında duruyoruz" diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir