Petrol
113.96
-0.18%
Euro
17.4455
-0.65%
Dolar
16.2805
-0.42%
Altın
975.63
0.31%
Borsa
2446
0.00%
Bitcoin
479.688
2.41%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C

  Rus ressam Pyoter Pavlenskiy protesto için kulağını kesti

  Rusya’da geçtiğimiz yıl kendini büyük bir çiviyle testislerinden Kızıl Meydana mıhlayan ressam Pyoter Pavlenskiy, şimdi de kulağını keserek yeni çılgın bir eylemin altına imza attı.
  • 20.10.2014 - 10:55
  Rus ressam Pyoter Pavlenskiy protesto için kulağını kesti

  Rus ressam Pyoter Pavlenskiy protesto için kulağını kesti #1

  Adli psikiyatrinin devlet tarafından politik amaçlar uğruna kullanılmasını protesto eden ünlü ressam, başkent Moskova’nın en büyük ruh hastalıkları enstitüsü “Serbskiy”nin duvarına çıktı ve kulak memesini kesti. Sovyetler zamanında muhalif görüşlüleri, ‘akli dengesi bozuk’ olarak nitelendirmesiyle ünlenen enstitünün duvarına çırılçıplak tırmanan ressam Pyoter Pavlenskiy, elinde büyük bir bıçakla birkaç dakika oturduktan sonra planladığı eylemi gerçekleştirdi.

  Rus ressam Pyoter Pavlenskiy protesto için kulağını kesti #2

  POLİS İNDİRMEK İÇİN YOĞUN ÇABA HARCADI

  Bir eliyle kulak memesini tutan ressam diğer elindeki bıçakla kulağını kesti. Eylem sokakta bekleyen arkadaşı Oksana Şalgine tarafından görüntülendi. Pavlenskiy bu eylemiyle, otoritenin istenmeyen kişileri psikiyatrik ve tıbbi teşhisler koyarak toplumdan nasıl ‘kesip ayırdığını’ göstermeyi hedeflediğini anlattı. Kanlar içinde kalan eylemciyi oturduğu hastane duvardan indirmek için olay yerine gelen polis epeyce uğraş sarf ettikten sonra Pavlenskiy’i apar topar uzaklaştırdı. Pavlenskiy daha önce 2012 yılında Pussy Riot punk gurubuna destek için iğne iplik alarak narkoz kullanmadan sokak ortasında ağzını dikmişti. Mayıs 2013’te Rusya’da yaşayan insanların sisteme karşı savunmasız olduğunu savunan ressam kendini çırılçıplak dikenleri tellere sarmıştı.

  Rus ressam Pyoter Pavlenskiy protesto için kulağını kesti #3

  KENDİSİNİ TESTİSLERİNDEN KALDIRIMA ÇİVİLEMİŞTİ

  Yine 2013 yılı Kasım ayında Kızıl Meydan’a çıkan ressam 20 santimetrelik biç çiviyle testislerini delerek kendisini meydana mıhlamıştı.

  Rus ressam Pyoter Pavlenskiy protesto için kulağını kesti #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir