Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
379.000
-2.78%
17ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 17 C

  Rusya: Esad isterse asker gönderebiliriz

  Lazkiye’ye askeri yığınak yapan Rusya, Suriye’ye asker de göndermeye hazır olduğunu açıkladı.
  • 19.09.2015 - 11:23
  Rusya: Esad isterse asker gönderebiliriz

  Rusya: Esad isterse asker gönderebiliriz #1

  Rusya, Suriye’de asker yetersizliği nedeniyle bazı bölgelerden çekildiğini iki ay önce açıklayan Beşar Esad rejimine yönelik desteğini artırmaya hız verdi. Önceki hafta Suriye’nin Lazkiye kentindeki bir hava üssüne T-90 tanklarını konuşlandıran Rusya, rejime aktif askeri destek de verebileceğini duyurdu.

  Kremlin Basın Danışmanı Dmitri Peskov, Suriye yönetiminden askeri destek talebi gelmesi durumunda Rusya’nın bunu değerlendirmeye hazır olduğunu söyledi. Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’in Rus ordusunun yardıma çağrılması ile ilgili açıklamalarını soran basın mensuplarına cevap veren Peskov, "Eğer böyle bir talep olursa, doğal olarak müzakere edilir ve ikili ilişkiler ve ikili diyaloglar çerçevesinde ele alınır” dedi. Peskov sözleşmeli Rus askerlerin Suriye’ye gönderildiği yönündeki iddiaları ise ‘bu konuda herhangi bilgilerinin olmadığını" söyleyerek cevapladı.

  SURİYE DIŞAŞLERİ BAKANI: "GEREKİRSE ÇAĞIRIRIZ"

  Suriye Dışişleri Bakanı Muallim, gerekli olması durumunda Rus ordusunu Suriye askerleri ile birlikte savaşmak için çağırabileceklerini söyledi. Suriye televizyonuna konuşan Muallim, Rus ordusunun desteğini istemekten herhangi bir endişeleri olmadığını belirtti. Muallim, “Şu anda Rus ordusu ortak bir savaşa katılmıyor. Eğer böyle bir ihtiyaç olursa, bunun üzerinde çalışır ve bunu talep ederiz” dedi. Rusya’nın çatışmaların başladığı günden bu yana Suriye’ye zamanında yardım ettiğini kaydeden Muallim, “Rusya’nın bu yaklaşımı Batılı ülkelerin Suriye krizi ile ilgili tutumlarında etkili oluyor. Suriye hükümeti Rusya ve İran’dan gelecek her türlü siyasi çözüm önerilerine açık” şeklinde konuştu.

  ALMANYA: MOSKOVA'SIZ ÇÖZÜM BULUNAMAZ

  Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Suriye’de devam eden iç savaşa ilişkin, “Biz çok uzun zamandan beri devam eden ve çok fazla insanın hayatına mal olan Suriye krizinde politik çözümün Rusya ve Amerika ile birlikte bulunabileceğini umuyoruz” dedi. Siebert, Rusya’nın Suriye krizinin çözümünde oynadığı önemli role yönelik görüşlerini geçtiğimiz günlerde ve haftalarda dile getirdiklerini kaydetti. Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sawsan Chebli ise Suriye krizinden çıkış yolunun Rusya olmadan bulunamayacağını ifade ederek, “Rusya bu konuda çok merkezi bir rol oynuyor ve şu an devam eden görüşmelerde de merkezi bir aktördür” dedi.

  ABD İLE ASKERİ GÖRÜŞME BAŞLIYOR

  Rusya’nın Suriye’deki askeri varlığını artırması ABD’yi de politika değişikliğine itti. Bugüne kadar Suriye meselesini sadece siyasi düzeyde görüşmelerde ele alan ABD askeri düzeydeki temaslara da yeşil ışık yaktı. İngiliz yönetimiyle Suriye krizini görüşmek üzere başkent Londra’yı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Rusya ile askeri düzeyde görüşmelerin başlayacağını açıkladı. Kerry “Başkan Barack Obama Ruslar ile askerler arası görüşmelerin önemli bir yeni adım olduğuna inanıyor” dedi. Kerry, Rus ordusuyla kimin görüşeceğini açıklamadı. Amerikan Dışişleri Bakanı “Kısa süre içinde görüşmelerin başlamasını umuyorum. Suriye krizi çözülmek zorunda” demekle yetindi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir