Petrol
94.07
0.74%
Euro
18.2393
-0.08%
Dolar
17.9563
-0.01%
Altın
1.026
-0.08%
Borsa
2857
-0.25%
Bitcoin
434.413
-0.90%
21ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 21 C

  Rusya soykırım demedi: Srebrenitsa'dan 136 cenaze daha

  Srebrenitsa soykırımında katledilen 136 kurbanın cenazesinin bulunduğu tabutlar, toprağa verilecekleri Potoçari Anıt Mezarlığı'na taşındı.
  • AA
  • 11.07.2015 - 04:03
  Rusya soykırım demedi: Srebrenitsa'dan 136 cenaze daha

  rusya-srebrenitsa

  Srebrenitsa soykırımında katledilen 136 kurbanın cenazesinin bulunduğu tabutlar, savaş sırasında BM bünyesindeki Hollandalı askerlerin üs olarak kullandığı eski akümülatör fabrikasından bugün toprağa verilecekleri Potoçari Anıt Mezarlığı'na taşındı.

  Srebrenitsa'nın işgalinin ardından orman yolundan Tuzla'ya ulaşmak isteyen Srebrenitsalıların kullandığı ve halk arasında "ölüm yolu" olarak da bilinen orman yolunda, binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen "Barış Yürüyüşü"ne katılanlar ve kurban yakınları tarafından elden ele mezarlığa taşınan tabutlar,  cenaze namazının kılınacağı alana konuldu.

  Rusya soykırım demedi: Srebrenitsa dan 136 cenaze daha #2

  Tabutların mezarlığa taşınması sırasında kurban yakınları gözyaşları içerisinde dualar okurken, Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor da tabutların taşınması sırasında hazır bulundu.

  Rusya soykırım demedi: Srebrenitsa dan 136 cenaze daha #3

  Potoçari Anıt Mezarlığı'nda yarın düzenlenecek cenaze töreninin ardından toprağa verilecek 136 kurbanın en yaşlısı öldürüldüğünde 75 yaşında olan Yusuf Smayloviç. Smayloviç, oğlu ve torunu ile birlikte toprağa verilecek. Bu yıl defnedilecekler arasında ayrıca, öldürüldüklerinde henüz reşit olmayan 18 kurban da bulunuyor.

  Potoçari Anıt Mezarlığı'nda defnedilen soykırım kurbanlarının sayısı törenin ardından 6 bin 377'ye yükselecek.

  Rusya soykırım demedi: Srebrenitsa dan 136 cenaze daha #4

  RUSYA, KINAMA YASASINI VETO ETMİŞTİ

  Rusya, BMGK'daki oylamada, Srebrenitsa soykırımını kınayan tasarıyı veto etti.

  İngiltere'nin, Bosna'daki savaş sırasında Sırplar tarafından Srebrenitsa'da katledilen Boşnakların anılması amacıyla hazırladığı BM Güvenlik Konseyi karar tasarısı için yapılan oylamada, 15 üyeden 10'u tasarı lehinde oy kullanırken Çin, Nijerya, Angola ve Venezuela çekimser oy kullandı.

  RUSYA VETO ETTİ

  Konsey'in daimi üyelerinden Rusya'nın veto etmesi nedeniyle tasarı reddedildi. Böylece Srebrenitsa'da işlenen suçların BM Güvenlik Konseyi'nde de soykırım olarak nitelendirilmesi engellenmiş oldu.

  ULUSLARARASI CEZA MAHKEMESİ SOYKIRIM OLARAK NİTELENDİRMİŞTİ

  Uluslararası Adalet Divanı ve Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi, daha önce Srebrenitsa'da işlenen suçları soykırım olarak nitelendirmişti.

  SREBRENİTSA'DA NE OLMUŞTU

  Bosna'daki savaş sırasında, BM'nin güvenli bölge ilan ettiği Srebrenitsa, 11 Temmuz 1995'te Ratko Miladiç'e bağlı Sırp birlikleri tarafından işgal edildi. İşgal üzerine BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, Sırplara teslim edildi. Otobüs ve kamyonlara bindirilen Boşnaklardan 8 bin 372'si götürüldükleri ormanlık alanlarda, fabrikalarda, depolarda hunharca katledildi. Katledilenlerin cenazeleri, ülkedeki çeşitli toplu mezarlara gömüldü. Soykırımda katledilenlerin bir kısmının cesedine bugüne kadar hala ulaşılamadı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir