Euro
0.00%
Dolar
0.00%
Altın
0.00%
Borsa
0.00
0.00%
Bitcoin
487.475
0.62%
-3ºC
İstanbul
Çok bulutlu -3 C

  Şehitlik Cami Derneği: Eşcinselleri davet etmedik

  Almanya’nın başkenti Berlin’deki Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne bağlı Şehitlik Cami Derneği’nin Başkanı Ender Çetin, kamuoyunda çıkan haberlere açıklık getirdi.
  • 13.11.2014 - 00:34
  Şehitlik Cami Derneği: Eşcinselleri davet etmedik

  Şehitlik Cami Derneği: Eşcinselleri davet etmedik #1

  Çetin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çeşitli organizasyonlar yapan Leadership Derneği ile bir eşcinsel grubun 24 Kasım'da camiyi ziyaret etme konusunda talebi olduğunu belirterek, cami derneğinin herkese yönelik rehberlik ve camiyi tanıtma faaliyetinde bulunduğunu hatırlattı.

  "ONLAR ZİYARET ETMEK İSTEDİLER"

  Şehitlik Camisi'nin diğer camilerde olduğu gibi hangi din, ırk, renk, dil ve düşünceden olursa olsun herkese açık olduğunu ifade eden Çetin, "Onlar bir cami ziyaretinde bulunmak istediklerini ilettiler. Fakat biz onlara hususi bir davetiye göndermedik. Herkese kapımız açık olduğu için herkesi gezdiriyoruz" dedi.

  "Özellikle bir davet etme olayı olmadı" diyen Çetin, ancak bu olayın kamuoyuna "caminin daveti olduğu" şeklinde yansıtıldığını bundan da rahatsızlık duyduklarını kaydetti.

  Cami ziyareti sonrası soru cevap kısmında homofobi konusu ve diğer konuların da sorulabileceğini ifade eden Çetin, bu programda mezarlığın tarihçesi, caminin mimari yapısı, dinin temel kuralları ve özellikle namaz kılmanın anlatıldığını, ardından soru cevap bölümüne geçildiğini anlattı. Çetin, ancak onlara bir konuşma yaptırma gibi bir durumun söz konusu olmadığını vurguladı

  Leadership Derneğinin ‘’Meet2respect’’ projesi kapsamında Göçmen Lezbiyen ve Homoseksüeller Derneği 24 Kasım’da camiyi ziyaret edeceği ifade edilmiş, bu etkinliğin Şehitlik Cami Derneği ile birlikte düzenlendiği belirtilmişti.


  Görüş Bildir