Euro
10.7883
0.35%
Dolar
9.2438
0.35%
Altın
531.75
0.75%
Borsa
1.433
0%
Bitcoin
595.500
-0.30%
10ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 10 C

  Selman bin Abdulaziz, İran ile olan görüşmelerden olumlu sonuçlar umduklarını söyledi

  BM Genel Kurulu'nda telekonferans aracıyla konuşma yapan Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, İran ile olan ilişkilerinden olumlu sonuçlar olmasını istediklerini belirtti.
  • AA
  • 23.09.2021 - 03:45
  • Güncelleme : 23.09.2021 - 04:30
  Selman bin Abdulaziz, İran ile olan görüşmelerden olumlu sonuçlar umduklarını söyledi

  Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Birleşmiş Milletler (BM) 76. Genel Kurulu'nda açıklamalarda bulundu.

  İran'ın komşu bir ülke olduğunu ve onunla ilk görüşmelerin güven artırıcı somut sonuçlara yol açacağını umduklarını ifade eden Kral Selman, ayrıca bu görüşmelerin egemenliğe saygı, içişlerine karışmama ve terörist gruplara ve milislere her türlü desteğin kesilmesi üzerine inşa edilmiş bir işbirliği ilişkileri kurma yolunu açacağını umduğunu belirtti.

  Selman bin Abdulaziz, İran ile olan görüşmelerden olumlu sonuçlar umduklarını söyledi #1

  İRAN'DAKİ NÜKLEER SİLAH GELİŞİMİNE KARŞI OLDUKLARINI BELİRTTİ

  Suudi Arabistan'ın dış politikasının diyaloğu ve barışçıl çözümleri desteklediğine dikkati çeken Kral Selman ancak ülkesinin İran'ın nükleer silah geliştirmesini önlemeye yönelik uluslararası çabaları desteklediğini ifade etti.

  Konuşmasında Filistin davasına da değinen Kral Selman, 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devleti kurmanın önemini vurguladı.

  Selman bin Abdulaziz, İran ile olan görüşmelerden olumlu sonuçlar umduklarını söyledi #2

  "TAM ATEŞKES SONUCU ÇATIŞMALAR DURUR"

  Yemenle ilgili ise Selman, ülkesinin mart'ta sunduğu "tam ateşkes ve müzakerelerin başlatılmasını içeren" barış girişiminin uygulanması halinde çatışmanın sona bulacağını, akan kanın duracağını ve kardeş Yemen halkının acılarının sona ereceğini söyledi.

  Selman, Husilerin hala barışçıl çözümleri reddetmeye, askeri seçenek üzerinde durmaya, uluslararası denizcilik ve enerji kaynaklarını tehdit etmeye devam ettiğini sözlerine ekledi.

  Selman bin Abdulaziz, İran ile olan görüşmelerden olumlu sonuçlar umduklarını söyledi #3

  BARIŞ GİRİŞİMİ BAŞLATMIŞLARDI

  Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, 22 Mart'ta Yemen'deki krize çözüm bulunması için "BM gözetiminde kapsamlı ateşkese varılması, Hudeyde Limanı'ndan elde edilen gelirlerin Merkez Bankası'ndaki ortak hesaba aktarılması, Uluslararası Sana Havalimanı'nın bazı uçuşlara açılması ve BM gözetiminde taraflar arasında müzakerelere başlanması" konularını içeren bir barış girişimi başlattıklarını duyurmuştu.

  Söz konusu girişim, Yemen hükümeti tarafından memnuniyetle karşılanırken, Husiler ise girişimin yeni bir şey getirmediğini savunmuştu.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir