Euro
9.9959
0%
Dolar
8.2828
-0.37%
Altın
483.64
1.25%
Borsa
1.428
0.54%
Bitcoin
469.249
-1.38%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C
  Şengal Kürdistan bölgesine bağlanacak

  Şengal Kürdistan bölgesine bağlanacak

  PKK'nın, Musul'a bağlı Şengal ilçesini kanton ilan etme girişimine ilişkin, "Şengal'in resmi şekilde Kürdistan bölgesine bağlanacağını bölge halkına bildiriyoruz" ifadesi kullanıldı.
  • 18.01.2015 - 16:27

  sengal

  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanlığı resmi sitesinde yayımlanan açıklamada, PKK'ya yakın bir grubun, 14 Ocak'ta yasal olmayan şekilde "Şengal Yezidileri Encümenliği" adı altında bir meclis oluşturma girişiminde bulunduğu, söz konusu girişimin bölgede kanton ilan etme zeminini hazırlamaya dönük olduğu belirtildi.

  ŞENGAL KÜRDİSTAN BÖLGESİNİN AYRILMAZ PARÇASI

  Kanton girişimi için "karton idareler" benzetmesi yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

  "Buradan bütün taraflara duyuruyoruz: Bu girişim, Kürdistan bölgesi halkının birliğini yok saymaktadır. Şengal, Kürdistan bölgesinin ayrılmaz bir parçasıdır. Kendine has resmi ve idari kurumları vardır. Orayı yönetmek, halka yardım ulaştırmak, sığınmacıları yerlerine döndürmek ve Şengal'i korumak bu kurumların sorumluluğundadır."

  KÜRDİSTAN BÖLGESİNE BAĞLANACAK

  "Şengal halkının iradesinin dışında, karton idareler kurmak ve bunu bölgede yaşayanlara dayatmak hiç kimsenin haddine değildir. Böyle bir girişimde bulunanlar, şiddetli sonuçlarıyla karşılaşacaklardır. Şengal'in resmi şekilde Kürdistan bölgesine bağlanacağını bölge halkına bildiriyoruz."

  ACİL TOPLANTI ÇAĞRISI

  Öte yandan Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) resmi sitesinde yayımlanan açıklamada gelişmelerin "endişe verici" olduğu belirtildi. KYB'nin, kanton girişiminden "habersiz" olduğu kaydedilen açıklamada, Kürt bölgesinde Parlamento'da temsilcisi bulunan 5 büyük siyasi partinin, konuyu görüşmek üzere "acilen" toplanması istendi.

  IŞİD'İN ELİNE GEÇMİŞTİ

  Musul'un Şengal ilçesi 3 Ağustos'ta terör örgütü IŞİD'in eline geçmişti. İlçenin bir kısmıyla, Şengal Dağı'nın tamamı şiddetli çatışmaların ardından 21 Aralık'da Peşmergenin kontrolüne girmişti. Şengal ve Yezidileri kurtarma operasyonunda Peşmergenin yanı sıra bazı PKK ve Suriye'den gelen Halk Savunma Birliği (YPG) militanları da destek vermişti.

  HDP GÜNDEME GETİRMİŞTİ

  Şengal'de kanton ilan etme tartışmasını ilk olarak geçen ay Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş gündeme getirmişti. Demirtaş, "Yezidi halkın, kendi öz savunma gücünün oluşturması lazım. Kendi örgütlenmesini, kurabileceği yönetimi desteklemeliyiz. Şengal'in,  Kürdistan bölgesi üzerine alınma kararı tehlikeli riskler oluşturur" görüşünü savunmuştu.

  Barzani PKK'yı bölücülükle suçladıŞengal Kürdistan bölgesine bağlanacak #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir