Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
472.932
-1.28%
19ºC
İstanbul
Bulutlu 19 C

  Şi Cinping'den koronavirüsle mücadele mesajı

  Zıtlaşmaların sadece feci sonuçlara neden olacağını belirten Şi, salgının üstesinden gelebilmek için uluslararası iş birliği yapılması gerektiğini vurguladı.
  • AA
  • 17.01.2022 - 15:20
  • Güncelleme : 17.01.2022 - 16:16
  Şi Cinping'den koronavirüsle mücadele mesajı

  Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, koronavirüs salgınıyla mücadelde küresel iş birliği çağrısı yaptı.

  Çevrim içi düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu (WEF) "2022 Davos Gündemi"nin açılış konuşmasını yapan Şi, koronavirüs ile mücadele ve salgın sonrasında dünya ekonomisinin toparlanması konularına değindi.

  "SALGINI YENMEK EN BÜYÜK ENDİŞEMİZ"

  Dünyanın küresel olarak büyük değişiklikler içine girdiğini belirten Şi, "Yaşadığımız değişim, 100 yılda bir görülen salgınla birleşmiş haldedir. Dünya, bugün karmaşık bir geçiş dönemi içindedir. Salgını yenmek ve koronavirüs sonrası yeni dünyayı inşa etmek, bugün en büyük endişemiz haline gelmiştir." ifadesini kullandı.

  Şi Cinping den koronavirüsle mücadele mesajı #1

  "GÜÇLÜ İŞ BİRLİĞİ ŞART"

  Şi, salgının dünyada hiçbir ülkeyi farklı etkilemediğini vurgulayarak, "Küçük gemiler fırtınaya karşı dayanıksızdır fakat büyük gemiler, fırtına karşısında ayakta kalabilir. Uluslararası camianın çabaları sayesinde koronavirüs ile mücadelede büyük ilerlemeler katedildi." diye konuştu.

  Kovid-19'un küresel sağlık güvenliğine ve küresel ekonomiye ciddi tehditler arz ettiğini belirten Şi, "Salgını alt etmek için güçlü iş birliği şarttır. Bu konuda geri durmak ve suçu başkasına atmak, koronavirüs ile mücadelede gereksiz gecikmelerden başka bir sonuç yaratmayacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

  2 MİLYAR DOZDAN FAZLA AŞI TEDARİKİ

  Şi, aşının salgına karşı güçlü bir silah olduğunun altını çizerek, "Çin, şimdiye kadar 120'nin üzerinde ülke ve bazı uluslararası kuruluşlara 2 milyar dozdan fazla aşı tedarik etti. Bunun yanı sıra Afrika ülkelerine 600 milyonu bağış olmak üzere 1 milyar doz daha aşı yollayacağız. Aynı şekilde Asya ülkelerine 150 milyon doz aşı bağışlayacağız." ifadesini kullandı.

  Şi Cinping den koronavirüsle mücadele mesajı #2

  Koronavirüs sonrası küresel ekonomik toparlanmaya ilişkin Şi, şunları kaydetti:

  "BİRBİRİMİZDEN KOPMAMALI, ENTEGRE OLMALIYIZ"

  "Gelişmiş ülkeler, para politikalarında geri adım atar ve tavır değiştirirse, bunun olumsuz etkileri dünyaya yayılacak ve gelişmekte olan ülkeler bedel ödeyecektir. Dünya ülkeleri olarak bariyerleri kaldırmalı, duvar örmemeliyiz. Birbirimize karşı açılmalı, kapanmamalıyız. Birbirimizden kopmamalı, aksine entegre olmalıyız. Bu şekilde açık bir küresel ekonomi inşa edebiliriz."

  Şi, ülkesinin küresel kalkınmaya yönelik vaatlerini somut adımlara çevirme yolunda bütün ortaklarıyla çalışmaya hazır olduğunu dile getirdi.

  Şi Cinping den koronavirüsle mücadele mesajı #3

  "ZITLAŞMALAR SORUNU ÇÖZMEZ"

  Dünyanın bugün huzur ortamından uzak olduğunun altını çizen Şi, "Nefret ve ön yargı körükleyen söylemler, baskıcı ve zıtlaşmaya dönük hamleler, dünyaya barış getirmeyecektir. Tarih bir kez daha kanıtlamıştır ki; zıtlaşmalar hiçbir şekilde sorun çözmez sadece daha feci sonuçlar yaratır. Korumacılık ve tek taraflılık kimseye fayda getirmez, en nihayetinde başkalarının çıkarını zedeler." diye konuştu.

  Şi, insanlık için en doğru yolun barışçıl kalkınma olduğunu belirterek, "Farklı ülkeler ve medeniyetler, karşılıklı saygıyı esas alarak refah seviyesini artırabilir. Tarihten dersler almalı, istikrarlı bir dünya düzeni için çalışmalı, insanlığın ortak değerlerini savunmalı ve insanlık için ortak bir gelecek inşa etmeliyiz." ifadesini kullandı.

  "2022 Davos Gündemi" toplantıları, 21 Ocak'ta sona erecek.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir