Euro
15.2807
0.25%
Dolar
13.5544
0.57%
Altın
803.6830
0.32%
Borsa
1970
1.27%
Bitcoin
520.245
4.32%
1ºC
İstanbul
Çok bulutlu 1 C
  Siyasi belirsizlik tablosu Batı medyasını sevindirdi

  Siyasi belirsizlik tablosu Batı medyasını sevindirdi

  Seçim sonuçları, seçim öncesi kalkıştığı algı operasyonlarıyla dikkat çeken Batı basınında sevinç yarattı.
  • Haber Merkezi
  • 08.06.2015 - 08:41

  Siyasi belirsizlik tablosu Batı medyasını sevindirdi #1

  Seçimlerden önce Türk seçmenini etkileme yönünde algı operasyonları düzenleyen dünya basını, 7 Haziran seçim sonuçlarını “son dakika” koduyla izleyicilerine duyurdu. Yorumlarda, koalisyon olasılığı ve HDP’nin barajı geçmesi ön plana çıktı.

  ABD ve Avrupa medyasında seçmenin yeni anayasa ve başkanlık sistemine onay vermediği ve HDP'yi meclise taşıdığına dair yorumlar ön plana çıktı.

  THE GUARDİAN: "ERDOĞAN KÜÇÜK DÜŞÜRÜLDÜ"

  İngiliz gazetesi The Guardian, birinci sayfasında Türkiye'deki seçim sonuçlarını "bomba etkisi yaratan bir sürpriz" olarak nitelendirdi. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 10 yılın en kötü yenilgisini aldı.

  Gazete, Türkiye'deki genel seçimlere tam sayfa ayırdı. Dış haberler sayfasındaki haberin başlığı, "Erdoğan, Türkiye'deki seçimlerde küçük düşürüldü" oldu.

  Gazete, seçim öncesi Türkiye'yi eleştiren yayınlarıyla dikkat çekmişti.

  "TÜRKLER ERDOĞAN'IN AŞIRI HIRSINA HAYIR DEDİ"

  Financial Times yazarı David Gardner ise Türkiye'de dün yapılan genel seçimlerla ilgili yazısında, "Türkler Erdoğan'ın aşırı hırsına 'Hayır' dedi" yorumunu yaptı.

  Gazetenin eski Türkiye muhabiri ve dış haberler editörü David Gardner'ın yazısı, Financial Times'ın internet sitesinde yer aldı.

  "Cumhurbaşkanının can düşmanı; liberalleri, solcuları ve kadınları da cezbeden Kürt yanlısı ittifaktı" ifadesiyle başlayan yazı şöyle devam etti:

  "Erdoğan'ın hep en az iki farklı yüzü oldu. Bunlardan biri çok yetenekli, zaman zaman reformcu, üst üste 10 yarış kazanmış bir siyasetçi...Diğeri ise inatçı sultan olmaya özenen, aşırı gurur ve paranoyanın takip ettiği, Türklere atalarından yadigar mülkmüş gibi davranan yüzü..."

  WALL STREET JOURNAL: HEZİMETE UĞRADILAR

  Türkiye'nin kaderini belirleyecek seçim sonuçlarının açıklanmaya başlamasının ardından, Amerika'da yayınlanan Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, AK Parti'nin 2015 seçimlerinde "hezimete uğradığı" değerlendirmesini yaptı. İlk gelen sonuçların, AK Parti'nin, 2002'den bu yana sürdürdüğü tek parti iktidarını yitireceği yönünde olduğunu belirten WSJ, AK Parti'nin muhalefet partilerinden çok oy almasına karşın, tek parti iktidarını yitirip koalisyona gitmekle yüz yüze kalabileceği yorumunda bulundu.

  ZDF: ZORUNLU KOALİSYON

  Alman televizyonunun ikinci kanalı ZDF, saat 19.00 haber bülteninde Türkiye'de yapılan milletvekili seçimlerinin ilk sonuçlarına göre iktidar partisi AK Parti'nin oy kaybettiğini duyurdu. Kanal, ilk tahminlere göre AK Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın muhalefet partileriyle koalisyon yapmak zorunda olduğunu belirtti. ZDF kanalı, Türkiye'den bazı kanalların seçimle ilgili analizlerini ekrana taşıdı. AK Parti'nin çoğu bölgelerde oy oranının düşüklüğüne yer verildi. Seçimlerde Güney Doğu Anadolu bölgesiyle çoğu kentlerde HDP, CHP, MHP partilerinin oylarının yükseldiği bildirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlık sisteminin zor durumda olduğu bildirildi. Fransız ve İsviçre televizyon kanalları da ana haber bültenlerinde bugün Türkiye'deki seçimleri ekrana taşıdı. Avrupa'nın gözü seçim sonuçlarındaydı.

  ALMAN BASININDA SEÇİMLERE GENİŞ YER VERİLDİ

  Almanya'nın ulusal gazetelerinden Frankfurter Allgemeine Zeitung haberinde "Erdoğan ne yapacak?" sorusunu soran bir başlıkla Türkiye'deki genel seçim haberlerine yer verdi. Türk solunun ve Kürtlerin partisi HDP'nin seçimden alacağı sonucun Erdoğan'ın geleceğini belirleyeceğini yazdı.

  Die Welt gazetesi de Türkiye'deki seçimlerle ilgili olarak "Tarihi Bir Sonuç Çıkabilir" başlığını kullanarak, tarihi sonucun HDP'nin seçim barajını aşması olarak belirledi.

  FRANSIZ BASININDAN KÜRT VURGUSU

  Fransa'nın önde gelen gazete ve dergilerinde genel seçimlerle ilgili olarak son günlerde seçmenin AK Parti'ye azalan ilgisi, Kürt oylarının önemi vurgusu yapıldı. Gazetelerdeki yorumlar, Kürtlerin HDP çatısı altında seçime katılmasıyla birlikte, bu seçimlerdeki asıl heyecanlı bekleyişin eskiden olduğu gibi AK Parti'nin kaydedeceği başarı değil HDP'nin kaydedeceği başarı olduğu vurgulandı. France 24 kanalında bugün yayınlanan röportajlarda da Kürtlerin hayal kırıklığı ve seçimlerdeki gerginliğine yer verildi.


  Görüş Bildir