Euro
15.5543
-0.16%
Dolar
13.7476
-0.36%
Altın
789.44
0.02%
Borsa
1.927
0%
Bitcoin
719.920
0.28%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C

  Suriye petrolü toprağa akıyor

  IŞİD ve Kürtler arasında paylaşılamayan Kamışlı ilinin Rimelan kasabası, ülkede en zengin petrol yataklarının bulunduğu bölge olarak biliniyor ancak çıkan petrol toprağa akıyor.
  • 27.09.2014 - 12:15
  Suriye petrolü toprağa akıyor

  Suriye'de Baas rejimi, terör örgütü IŞİD ve Kürtler arasında paylaşılamayan Kamışlı ilinin Rimelan kasabası, ülkede en zengin petrol yataklarının bulunduğu bölge olarak biliniyor. Kürtlerin kontrolünde tuttuğu bölgedeki bin 200 kuyunun büyük bölümünde çatışmalar nedeniyle üretim yapılamıyor. Çıkartılan petrolün büyük bölümü yine toprağa akıyor.

  Suriye petrolü toprağa akıyor #1

  ŞENGAL'E KADAR UZANIYOR

  Rimelan kasabasındaki petrol sahasının uzunluğu 100, genişliği ise 80  kilometre civarında. Bu alanın tamamında kaliteli petrol çıkıyor. Türkiye'nin Mardin ilinin Nusaybin ilçesinin hemen güneyinde yer alan Kamışlı'dan başlayan petrol sahası Deyr üz-Zor ve Irak'ın Musul iline bağlı Sincar (Şengal) ilçesi  sınırlarına kadar uzuyor. Epeyce geniş olan petrol sahasında çok sayıda küçük ölçekte rafine işlemi yapılması için kurulan tesisler bulunuyor. Fakat bunların  çoğu bakımsızlık nedeniyle artık iş göremiyor.

  Suriye petrolü toprağa akıyor #2

  TÜRKİYE'YE SATMAK İSTİYORLAR

  Kantonun ekonomiden sorumlu bakanı yüksek petrol mühendisi Abdurrahman Hemo, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kürtlerin bölgelerindeki petrolü, enerjiye ihtiyacı olan komşusu Türkiye başta olmak üzere dünya devletlerine satmak istediklerini söyledi.

  Bölgede kurulan Suriye Ekonomi Geliştirme Merkezi Başkanlığını da yürüten Hemo, ülkedeki petrol rezervinin yüzde 36'sına sahip olduklarını belirtti.

  Hemo, Suriye'nin petrol rezervine ilişkin rakamı vermek istemese de son iki yıldır kendi bölgelerinde gerçekleştirdikleri üretimle, benzin, mazot ihtiyaçlarını giderdiklerini ve bağımlılıktan kurtulduklarını ifade etti.

  Suriye petrolü toprağa akıyor #3  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir