Suriyeli istihbaratçı Enver Raslan ömür boyu hapse çarptırıldı
AA

Almanya'da Koblenz Eyalet Yüksek Mahkemesi, Suriye istihbaratı için çalışan Enver Raslan'ı insanlığa karşı suç ve cinayet işlemekten ömür boyu hapse mahkum etti.

DEVLET ELİYLE İŞLENEN SUÇLARDA DÜNYADA İLK

Mahkemenin 58 yaşındaki Raslan ile ilgili kararı, "Suriye'de devlet eliyle işlenen suçlarla ilgili dünyada ilk olma" özelliğini taşıyor.

80'DEN FAZLA TANIK DİNLENDİ

Federal Başsavcılığın "İnsanlığa karşı suçlar için Esed rejimi üyelerine karşı dünyadaki ilk cezai takibat" olarak nitelendirdiği davada, 80'den fazla tanık ve işkence mağdurları dinlendi.

Suriyeli istihbaratçı Enver Raslan ömür boyu hapse çarptırıldı

4 BİNDEN FAZLA KİŞİYE İŞKENCE İDDİASI

Raslan, insanlığa karşı suç işlemenin yanı sıra tecavüz, 58 cinayet ile 2011 ve 2012'de Suriye iç savaşı esnasında Şam'daki bir hapishanede sorgulama yaparken, 4 binden fazla kişiye işkence yapmakla suçlanıyordu.

ÖMÜR BOYU HAPİS CEZASI

Suriye istihbaratı için çalıştıktan sonra 2014'te Almanya'ya gelen ve 2019'da Berlin’de yakalanan Raslan, görülen davada 27 cinayetin yanı sıra tecavüz ve işkence gibi diğer suçlardan ceza aldı. 23 Nisan 2020'de başlayan davanın sonunda Raslan, insanlığa karşı suç ve cinayet işlemekten ömür boyu hapisle cezalandırıldı.

RASLAN'A YARDIM EDEN BİR KİŞİ 4,5 HAPSE ÇARPTIRILDI

Davadaki diğer sanık olan ve Suriye istihbaratı için çalışan Eyad el Garib ise 24 Şubat 2021'de insanlığa karşı suç işlenmesine yardımcı olmaktan 4,5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Suriyeli istihbaratçı Enver Raslan ömür boyu hapse çarptırıldı

ALMAN ADALET BAKANI'NDAN DEĞERLENDİRME

Almanya'nın Federal Adalet Bakanı Marco Buschmann, Suriye istihbaratı için çalışan Enver Raslan'ın Koblenz'de insanlığa karşı suç ve cinayet işlemekten ömür boyu hapse mahkum edilmesine yönelik kararını değerlendirerek, insanlığa karşı suç işleyen hiç kimsenin, hiçbir yerde güvenli sığınak bulamaması gerektiğini söyledi.

Buschmann, yaptığı yazılı açıklamada, Koblenz Eyalet Yüksek Mahkemesi'nin verdiği kararın sadece Almanya için değil uluslararası açıdan çok önemli olduğunu belirtti.

"İNSANLIĞA KARŞI İŞLENEN SUÇLAR CEZASIZ KALAMAZ"

Buschmann, açıklamasında, "Nerede ve kim tarafından işlenirse işlensin, insanlığa karşı işlenen suçlar cezasız kalamaz. Uluslararası ceza hukuku açısından dayandığı büyük ve güçlü kanaat budur. Esad rejiminin işkence hapishanelerinde korkunç adaletsizlikler yaşandı. Kurbanların ve ailelerinin acısının hayal edilenin de ötesinde. Bu suçlara hukuk dilinde cevap vermek tüm uluslararası toplumun sorumluluğundadır.

Alman yargısı da bu sorumlulukla karşı karşıya kalmıştır. Bu kararın dünya çapında örnek teşkil etmesi gerekiyor. Diğer anayasal devletlerin bu kararı tanımasını dilerim. İnsanlığa karşı suç işleyen hiç kimse, hiçbir yerde güvenli sığınak bulamamalı." dedi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)