Euro
10.1476
0.88%
Dolar
8.6066
0.95%
Altın
487.44
1.44%
Borsa
1.419
0.06%
Bitcoin
408.830
1.26%
25ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 25 C

  Suudi Arabistan'dan Mina izdihamı hakkında açıklama

  Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, 700'den fazla kişinin ölümüyle sonuçlanan Mina'daki facia sonrası açıklama yaptı.
  • AA
  • 25.09.2015 - 02:40
  Suudi Arabistan'dan Mina izdihamı hakkında açıklama

  Suudi Arabistan dan Mina izdihamı hakkında açıklama #1

  Kral Selman, Suudi Arabistan devlet televizyonundan canlı olarak yayınlanan konuşmasında, "Mina'da yaşanan izdihamın ardından, ilgili makamlara, sevk ve idare planlarının yeniden gözden geçirilerek, hacıların ibadetlerini en rahat ve güvenli şekilde eda edebilmeleri için gereken tüm çabanın gösterilmesi talimatı verdiğini" söyledi.

  Mina'da bugün meydana gelen üzücü olay nedeniyle tüm İslam dünyasına başsağlığı dileklerini ileten Kral Selman, "Bu elim hadiseyle ilgili olarak yetkili mercilere olayı soruşturmaları ve neticelerini mümkün olan en kısa sürede bize ulaştırmaları talimatı verdik" dedi.

  Kral Selman, hacıların rahat ve güvenliği adına tüm zorluk ve engelleri yok etmek için çalışacaklarını vurguladı.

  Suudi Arabistan Kralı, konuşmasında ayrıca Yemen'deki operasyonlara da değindi. "Umuda Dönüş" operasyonu kapsamında görev yapan askerlerden övgüyle söz eden Kral, "Değerli vatanımızı koruyan ve onu savunmak için canını veren kardeşlerimizi unutmayacağız" şeklinde konuştu.

  Diyanet İşleri yetkilileri, Mina'da meydana gelen izdihamda ölenlerin sayısının 753, yaralıların da 887 kişi olduğunu bildirmişti.

  Suudi Arabistan, Yemen'de Husi ilerleyişini durdurmak için düzenlenen "Umuda Dönüş" adlı operasyonunu gerçekleştiren uluslararası koalisyona öncülük ediyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir