Euro
14.4148
-0.37%
Dolar
12.7466
-0.54%
Altın
733.65
-0.18%
Borsa
1.809
0%
Bitcoin
724.404
0.04%
15ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 15 C

  Teknede aç susuz kalan mülteciler birbirlerini öldürdüler

  800 mülteciyi taşıyan tekne, kaptanları tarafından ölüme terk edildi. Su ve yemek bitince Rohingyalılar ile Bangladeşliler birbirine düştü.
  • 17.05.2015 - 09:26
  Teknede aç susuz kalan mülteciler birbirlerini öldürdüler

  Teknede aç susuz kalan mülteciler birbirlerini öldürdüler #1

  Güneydoğu Asya’da Myanmar ve Bangladeş’ten kaçan mültecilerin Bengal Körfezi’nde yaşadığı dram alarm veriyor. Mültecileri kabul etmek istemeyen Malezya, Tayland ve Endonezya; kıyılarına yaklaşan mülteci dolu tekneleri geri itmeye devam ediyor. Artık durum öyle bir hâl aldı ki, Tayland’ın birkaç gün önce uzaklaştırdığı bir tekne, Endonezya ve Malezya tarafından da reddedilince dün yine Tayland kıyılarına ulaştı.

  Ancak Tayland sahil güvenliği, mültecileri tekrar okyanustaki belirsizliğe doğru itti. Taylandlı bir yetkili Reuters’a, mültecilerin Malezya’ya gitmek istediklerini belirterek, “Teknenin motorunu onardık ve onlara Malezya’nın nerede olduğunu gösterdik” dedi.

  "DAHA FAZLA MÜLTECİ ALAMAYIZ"

  Endonezya da dün iki tekneyi karasularından çıkardı. Tayland ve Endonezya, mültecilerin Malezya’ya gitmek istediklerini, bu nedenle onları kabul etmeyerek açık denize itmeye devam ettiklerini savunuyor. Halihazırda 150 bin mülteciye ev sahipliği yapan Malezya ise daha fazla mülteci alamayacağını belirterek, perşembe gününden bu yana tekneleri geri çevirmeye başlamıştı.

  "ÜLKEMDE ÖLSEYDİM"

  Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği yaklaşık 6 bin mültecinin şu an Bengal Körfezi’nde teknelerde sürüklendiğini belirtiyor. Karaya çıkmayı başaranların anlatımları ise yaşanan dehşeti ortaya koyuyor. Cuma günü batmak üzere olduğu için balıkçılar tarafından kurtarılarak Endonezya’nın Aceh bölgesine getirilen 800 kişilik mülteci teknesinde yer alan 19 yaşındaki Manu Abudul Salam adlı genç kadın, “Tekne yolculuğunun bu kadar korkunç olacağını bilseydim, Myanmar’da ölmeyi tercih ederdim” diyor.

  "CESETLERİ DENİZE ATTIK"

  Myanmar’ın vatandaş olarak kabul etmediği Rohingyalı Müslüman azınlığına mensup Manu, geminin kaptanının birkaç gün önce cep telefonuna gelen bir arama sonrasında bir sürat motoruna binerek uzaklaştığını, gitmeden önce de teknenin motorunu bozarak onları ölüme terk ettiğini anlatıyor. Su ve yiyeceğin azalması ile Rohingyalılar ile Bangladeşliler arasında kavga çıktığını söyleyen Manu, gözyaşları içinde “Bangladeşliler, kaptanın bizim ülkemizden olduğunu sandı, bize sopalar ve bıçaklarla saldırdılar. 20 yaşındaki ağabeyim de öldü. Cesetleri denize atmak zorunda kaldık” diyor. 19 yaşındaki Bangladeşli Saidul İslam da onlarca kişinin teknede açlık ve kavgada aldıkları yaralar sonucu öldüğünü belirtiyor. İslam’ın yolculuğu üç ay önce bir insan kaçakçısının köyüne gelmesi ile başlamış.

  KAPTAN DÖVÜYORDU

  Yolculuk sırasında kaptanın mültecileri dövdüğünü anlatan İslam, “Ayağa kalkamıyorduk. Su istediğimizde bize kablo ile vuruyordu” diyor. Muhammed Amin adlı bir mülteci ise kavga sırasında kendisi ile beraber birkaç mültecinin suya atıldığını anlatıyor. Yaklaşık altı saat suda sürüklenen mülteciler daha sonra bir tekne tarafından fark edilmiş. Amin, “Allah’a şükür kurtulduk. Malezya’da karım ve çocukların var” diyor.

  Myanmar, nüfusu 1.3 milyon olan Rohingyalı Müslümanları vatandaş olarak kabul etmiyor, onları Bangladeşli yasadışı mülteci olarak niteliyor. Rohingyalı Müslümanlar, Ordu ve Budist çetelerin hedefi oluyor. Myanmar’dan kriz ile ilgili yapılan ilk açıklamada ise Rohingyalıları geri almayacağını belirtildi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir