Euro
15.1809
0.24%
Dolar
13.4026
0.19%
Altın
793.3680
0.43%
Borsa
2,014.21
-1.36%
Bitcoin
543.940
-4.88%
8ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 8 C
  Teröristlerden temizlenen Tel Abyad'da ticaret başladı

  Teröristlerden temizlenen Tel Abyad'da ticaret başladı

  Barış Pınarı Harekatı ile teröristlerden arındırılarak binlerce kişinin topraklarına geri döndüğü Tel Abyad'ın ticari hayatı yeniden canlandı.
  • DHA
  • 23.09.2020 - 08:45
  • Güncelleme : 23.09.2020 - 08:45

  Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinin karşısında bulunan Suriye'nin Tel Abyad kenti, ülkede başlayan iç savaşın ardından önce terör örgütü DEAŞ, ardından başka bir terör örgütü PKK/YPG kontrolüne girdi.

  PKK/YPG'li teröristler, işgal ettikleri Tel Abyad'da, uyguladıkları baskı yöntemleriyle yerel halkı göçe zorlayıp, kentin demografik yapısını değiştirmeye çalıştı.

  Çeşitli isimler altında halktan vergiler alan, küçük yaştaki çocukları zorla silah altında tutan ve ticareti engelleyen PKK/YPG'li teröristler, çiftçilerin ürünlerini de uyguladığı baskıyla yıllarca çok ucuz fiyata aldı. Teröristler, çiftçinin ihtiyaç duyduğu gübre, tohum gibi ihtiyaçları ise fahiş fiyattan sattı.

  HUZUR VE GÜVEN İÇERİSİNDE YAŞAM

  Teröristlerin işgal altındaki Suriyelilere uyguladığı baskı ve zulüm, geçen yıl 9 Ekim'de Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından düzenlenen Barış Pınarı Harekatı ile sona erdi.

  Teröristlerden arındırılmasının ardından Tel Abyad, yeniden inşa edilirken, insanlar huzur ve güven içerisinde yaşamaya başladı.

  Teröristlerin ve destekçilerinin bölgeden çıkarılmasının ardından yaşamın normale dönmeye başlamasıyla birlikte binlerce Tel Abyadlı da zorunlu olarak göç ettikleri topraklarına geri döndü.

  Teröristlerden temizlenen Tel Abyad da ticaret başladı #1

  TİCARET VE SANAYİ ODASI KURULDU

  İnsanların artık rahatça sokaklarında dolaştıkları tarım şehri Tel Abyad'da çiftçiler, arazilerini gönül rahatlığıyla ekerken, kentte ticari hayat yeniden canlandı.

  Binlerce insanın geri gelmesiyle eski günlerine dönen Tel Abyad'da, Ticaret ve Sanayi Odası da kuruldu.

  Ticari faaliyetin başlamasıyla geçmişte PKK/YPG'nin sözde komuta kademesinde kişilerin sadece terör örgütü işgalindeki Rakka ile yaptığı ticaret, Akçakale Sınır Kapısı'nın da faaliyete girmesiyle Tel Abyadlı tüccarlar tarafından Türkiye ile yapılmaya başlandı.

  Teröristlerden temizlenen Tel Abyad'da ticaret başladı VİDEO

  ÜRÜNLER YÜKSEK FİYATTAN SATILIYORDU

  Tel Abyad Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdulaziz El Faris, PKK/YPG işgali sırasında kentte ticari hayatın da teröristlerce kontrol edildiğini söyledi.

  Teröristlerin kentte kimsenin ticaret yapmasına izin vermediğini belirten Faris, "PKK/YPG döneminde ticaret yapabilmek için öncelikle Kürt olmanız gerekiyordu. Arap veya Türkmen kökenlilerin burada ticaret yapmasına izin verilmiyordu. Arap veya Türkmenler sadece Kürt kökenliler ile ortak olması halinde ticaret yapabiliyordu.

  Daha doğrusu Kürt kökenli değil, PKK/YPG'li komutanlar ile ortak olunarak ticaret yapmanız mümkündü. Buradaki ürünler ucuz fiyattan alınıp, Rakka'ya gönderiliyordu. Rakka'dan gelen ürünler ise buradaki insanlara yüksek fiyattan satılıyordu." dedi.

  Teröristlerden temizlenen Tel Abyad da ticaret başladı #2

  PKK/YPG'Lİ KOMUTANLARLA ORTAK OLMADAN TİCARET YAPILAMIYORDU

  Terör örgütünün bulunduğu dönemde PKK/YPG'de komuta kademesindeki birkaç kişinin Tel Abyad'da ticaret yaptığını anlatan Faris, "Barış Pınarı Harekatı öncesi Tel Abyad'da insanlar büyük baskı altındaydı. Burası önemli bir tarım merkezi ama yıllarca bu ürünlerin ticareti yapılamadı. PKK/YPG zamanında burada birkaç tane tüccar vardı.

  Onlar da zaten terör örgütünde komutanlık yapıyordu. Buradaki insanların ticaret yapmasına izin verilmiyordu. Ticaret yapmak istiyorsanız PKK/YPG'li birisiyle ortak olmanız lazımdı. Şehrimiz gibi buradaki ticaret de yıllarca teröristlerin işgali altındaydı." diye konuştu.

  ŞİMDİ HERKES MUTLU

  PKK/YPG'nin, işgali sırasında insanları fakirleştirdiğini ve geçimlerini sağlayabilmeleri için her istediklerini yapmaya mecbur bıraktığını anlatan Faris, "Teröristler yıllarca burada insanlara eziyet etti. Çocukları zorla silah altına aldı ve savaşta en ön saflara koydu. İnsanları çocukları ile sindirdiler. Sonra insanlara her şeyi pahalı satıp, fakirleştirdiler ve işsiz insanlar, geçimlerini sağlayabilmek için bunlara mecburen boyun eğdi. Barış Pınarı Harekatı ile Türkiye buraya geldikten sonra hayat çok değişti. Artık insanlar güven içerisinde sokağa çıkıyor, çocuğunun kaçırılmayacağını, savaştırılmayacağını biliyor.

  Eskiden çiftçinin mahsulü teröristler tarafından çok ucuza alınıyor ve sadece Rakka'ya gönderiliyordu. Ama şimdi gerçek değerine Türkiye'ye satılıyor. Eskiden ihtiyaç duyduğumuz ve çok pahalıya aldığımız ürünleri de artık Türkiye'den ucuza temin ediyoruz. Sınır kapısının açılmasıyla huzur ve güven ortamı ile ticaret hayatımız da yeniden canlandı. Bizleri teröristlerden kurtaran ve ticaret yapmamızı sağlayarak Tel Abyad'da refahı sağlayan Türkiye'ye çok minnettarız." şeklinde konuştu.

  Faris, odalarına kayıtlı 157 üyelerinin bulunduğunu ve bu kişilerin şu anda Türkiye'ye ağırlıklı olarak buğday gibi hububat ürünleri ihraç ettiğini de sözlerine ekledi.

  Teröristlerden temizlenen Tel Abyad da ticaret başladı #3

  Teröristlerden temizlenen Tel Abyad da ticaret başladı #4

  Tel Abyadlıların evlerine dönüşleri sürüyor ViDEO


  Görüş Bildir