Petrol
115.14
1.18%
Euro
17.5167
-0.21%
Dolar
16.6451
-0.22%
Altın
977.17
0.11%
Borsa
2456
-1.36%
Bitcoin
338.288
-4.08%
27ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 27 C

  Trump: Gerekirse Meksika sınırını tamamen kapatırız

  ABD Başkanı Trump, göçmen konvoyundaki bir grup göstericinin Meksika-ABD sınırını geçmeye kalkışması sonucu çıkan olaylara yönelik, sınırı temelli olarak kapatma uyarısında bulundu.
  • AA
  • 27.11.2018 - 09:02
  • Güncelleme : 27.11.2018 - 09:02
  Trump: Gerekirse Meksika sınırını tamamen kapatırız

  qweq

  Orta Amerika ülkelerinden yola çıkarak, ABD'ye yaklaşan göçmen konvoyundaki bir grup göstericinin Meksika-ABD sınırını geçmeye kalkışması sonucu çıkan olaylara, ABD Başkanı Donald Trump'tan tepki geldi.

  Orta Amerikalı göçmenlerden bir grubun dün sınıra yürüyerek ABD makamlarının iltica başvurularını işleme koymayı yavaşlatılmasını protesto etmesi ve bazı göstericilerin polis bariyerini aşıp sınırı geçmeye çalışması üzerine olaylar çıktı. Çıkan olayların ardından Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, gerekmesi halinde sınırı kalıcı olarak kapatacakları sinyalini verdi.

  "ABD'YE GİREMEYECEKLER"

  Trump, "Meksika, bayrak sallayan protestocu göçmenleri ülkelerine göndermeli. Bunların çoğu buz gibi suçlu. İster uçakla ister otobüsle nasıl isterseniz öyle yollayın, çünkü ABD'ye giremeyecekler." ifadesine yer verdi.

  Meksika sınırına, yasa dışı yollardan sınır geçişlerini önlemek için inşa edilmesi planlanan duvara da değinen Trump, "Gerekirse sınırı kalıcı olarak kapatacağız. Kongre, duvarı finanse et." sözlerini paylaştı.

  42 GÖZALTI

  Öte yandan, Meksika sınırının ABD tarafındaki San Diego Sınır Devriyesi yetkilisi Rodney Scoot, yaptığı açıklamada, göçmen konvoyunda ABD sınırına yürüyen bir gruptaki bazı kişilerin ABD tarafına geçmeyi başardığını belirtti.

  ABD'li sınır yetkililerinin sınırı geçen 42 kişiyi gözaltına aldığını bildiren Scott, bu kişilerden 8'inin kadın olduğunu ve aralarında birkaç çocuğun da bulunduğunu aktardı.

  GÜVENLİĞİ ARTIRMA SÖZÜ

  Meksika ise olayların ardından ABD sınırdaki güvenliği artırma sözü verdi ve 39 göçmenin gözaltına alındığını açıkladı.

  Meksika İçişleri Bakanlığı, polis bariyerini aşarak ABD sınırını "zorbalıkla" geçmeye çalışanların derhal sınır dışı edileceğini belirtti.

  SINIRDA GERGİNLİK

  Meksika'nın ABD sınırındaki Tijuana'ya geçen hafta ulaşan Orta Amerikalı göçmenlerden bir grup göstericinin, iltica başvurularının yavaş yapılması nedeniyle düzenledikleri gösteri sırasında iki ülke arasındaki duvarı geçmeye kalkışması sonucu bölgedeki sınır kapısı iki yönlü olarak geçişlere kapatılmıştı.

  Olayların ardından, ABD Gümrük ve Sınır Koruma Birimi, Tijuana ile Kaliforniya'nın San Diego kenti arasandaki en büyük kara sınırlarından San Ysidro Giriş Kapısı'nı iki yönlü olarak yaya ve araç geçişine kapatmıştı.

  Associated Press haber ajansı da ABD'li yetkililerinin, duvarı aşmaya çalışan göçmenlere, göz yaşartıcı gazla müdahale ettiğini duyurmuştu.

  ABD'li gümrük yetkilileri günde en fazla 100 göçmenin başvurusunu işleme koyduğu için grubun kentte aylarca bekleyebileceği tahmin ediliyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir