Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
325.126
-1.34%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C
  Trump'ın veda konuşması: Yıllar sonra savaş çıkarmayan ilk başkan oldum

  Trump'ın veda konuşması: Yıllar sonra savaş çıkarmayan ilk başkan oldum

  ABD Başkanı Donald Trump, yaptığı veda konuşmasında yeni başkan Joe Biden'a başarılar dilerken, uzun yıllar sonra savaş başlatmayan ilk ABD başkanı olduğuna değindi.
  • AA
  • 20.01.2021 - 04:57
  • Güncelleme : 20.01.2021 - 08:56

  ABD Başkanı Donald Trump, ABD'nin Seçilmiş Başkanı Joe Biden'ın yemin törenine saatler kala bir veda konuşması yaptı.

  Daha önce seçim sonuçlarının "hileli" olduğunu savunan Trump, konuşmasında, "Bu hafta, yeni bir yönetim yemin ederek görevine başlayacak ve biz Amerika'nın güvenli ve refahının korunmasında başarılı olunması için dua ediyoruz." dedi.

  "KONGREMİZE SALDIRI ASLA HOŞ GÖRÜLEMEZ"

  Trump, 6 Ocak'taki Kongre baskınına da değinerek, "Kongremize yapılan saldırıdan dolayı tüm Amerikalılar dehşete kapıldı. Siyasi şiddet, Amerikan halkı olarak değer verdiğimiz her şeye karşı yapılmış bir saldırıdır. Bu, asla hoş görülemez. Şimdi, daha önce hiç olmadığı kadar, siyasi hıncımızın üzerinde ortak değerlerimiz etrafında toplanmalı ve ortak kaderimizi oluşturmalıyız." çağrısında bulundu.

  Daha önce siyasette olmayan birisi olarak 4 yıl önce seçimleri kazanarak Washington'a geldiğini anımsatan Trump, "Daha önceki hayatımı ardımda bırakıp, çok zor bir arenaya adım attım. Ancak bu arena, düzgün yönetilirse çok fazla potansiyele sahip." değerlendirmesinde bulundu.

  Trump ın veda konuşması: Yıllar sonra savaş çıkarmayan ilk başkan oldum #1

  "HİÇ EN KOLAY YOLU SEÇMEDİM"

  Trump, koronavirüs sürecinde ABD'nin iyi iş çıkardığını ifade ederek, aşı çalışmalarını da "tıbbi mucize" olarak nitelendirdi.

  Bir başkan olarak her zaman ABD'nin çıkarlarının kendisinin önceliği olduğunu belirten Trump, "Şu zamana kadar hiç en kolay yolun peşinde olmadım, aslına bakarsanız bu en zor olanıydı. En az eleştirileceğimiz yolları da seçmedim. Çok çetin savaşlar verdim, çok zor seçimler yaptım, çünkü siz beni bunun için seçmiştiniz." ifadelerini kullandı.

  "İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ ENGELLEMEK, DEĞERLERİMİZE AYKIRI"

  Trump, ülkede ifade özgürlüğünün de önemli köşe taşlarından biri olduğunun altını çizerek, "Kim olduğumuzu ve buraya nasıl geldiğimizi unutursak, işte ancak o zaman siyasi sansüre ve insanları kara listeye almaya izin verebiliriz. Bu akla dahi getirilemez. Özgür ve açık bir tartışma ortamını ortadan kaldırmak, temel değerlerimize ve geleneklerimize aykırıdır." görüşünü paylaştı.

  "ABD'NİN ÇIKARLARINA HİZMET ETMEYEN ANLAŞMALARDAN ÇEKİLDİM"

  4 yıllık görev sürecinde, "ABD'nin çıkarlarına hizmet etmeyen, tek taraflı küresel anlaşmalardan" çekildiğini belirten Trump, "Şimdi, NATO ülkeleri, birkaç yıl öncesine göre yüz milyarlarca dolar daha fazla ödeme yapıyor. Ortada bir adaletsizlik vardı. Tüm dünyanın masrafını biz çekiyorduk." diye konuştu.

  Trump ın veda konuşması: Yıllar sonra savaş çıkarmayan ilk başkan oldum #2

  "ORTA DOĞU'NUN YENİ ŞAFAĞINI BAŞLATTIK"

  DEAŞ'ı yendiklerini ve Kasım Süleymani'yi öldürdüklerini anımsatan Trump, "Cesur diplomasimiz ve ilkeli realizmimiz sonucunda, Orta Doğu'da birçok tarihi barış anlaşmalarını başardık. Bu, yeni Orta Doğu'nun şafağıdır." sözlerine yer verdi.

  "YENİ BİR SAVAŞ BAŞLATMAYAN İLK ABD BAŞKANIYIM"

  Trump, Orta Doğu'daki ABD askerlerinin de evlerine geri getirildiğine vurgu yaparak, "Özellikle, on yıllardır yeni bir savaş başlatmayan ilk ABD Başkanı olmaktan da gururluyum." açıklamasında bulundu.

  "BAŞLATTIĞIMIZ HAREKET, DAHA BAŞLANGIÇ"

  Yönetimi çarşamba günü Biden'a devredeceklerini anımsatan Trump, "Şunu bilmenizi isterim ki, bizim başlattığımız hareket henüz daha başlangıç." mesajını verdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir