Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
588.845
-1.39%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C
  Turistler Yunanistan'da kredi kartı kullanamayacak

  Turistler Yunanistan'da kredi kartı kullanamayacak

  Ekonomik krizin en sancılı günlerini yaşayan Yunanistan’da, restoran ve otellerin büyük bir bölümü kredi kartı kabul etmemeye başladı.
  • 29.06.2015 - 16:36

  Turistler Yunanistan da kredi kartı kullanamayacak #1

  Yunanistan, tarihinin en ağır ekonomik krizini yaşıyor. Ülke, kağıt paranın bankalardan çıkışına karşı sermaye kontrolü başlatırken ATM’ler yarına kadar kapandı. Atina Borsası’nda 1 hafta işlem yapılamayacak. ATM’lerden günlük çekilebilecek para miktarı ise yarından itibaren günlük 60 euro olarak belirlendi.

  60 EURODAN FAZLASI YOK

  Peki ya şu dönemde Yunanistan’a gidecek olan turistlerin nakit bakımından dikkat etmesi gerekenler neler? Öncelikle günlük 60 euro nakit sınırlamasının yerli banka kullanıcıları için geçerli olduğunu belirtmek gerek. Eğer ATM’de banknot kaldıysa turistler kullandıkları bankaların belirlediği üst limite göre günde 60 eurodan fazlasını çekebiliyor.

  Turistler Yunanistan da kredi kartı kullanamayacak #2

  Yunanistan'da bankalar 6 gün kapalı kalacak VİDEO

  KREDİ KARTI KABUL ETMİYORLAR

  Restoranlar ise ellerinde nakit para bulunması için kredi kartıyla ödeme kabul etmiyorlar. Öte yandan şu an otellerin büyük bir bölümü de kredi kartı ile ödeme almıyor.

  VERGİLER ARTIYOR

  Öte yandan Yunanistan’ın krizden çıkış için adalarda vergiyi artırma planı, tatilcilerin kafasını karıştırdı. Uygun fiyatı nedeniyle tercih edilen adalarda KDV’nin yüzde 6.5’ten yüzde 13’e, restoran vergisinin de yüzde 13’ten yüzde 23’e çıkarılması planlanıyor.

  Turistler Yunanistan da kredi kartı kullanamayacak #3

  TOPLU TAŞIMA ÜCRETSİZ

  Yunanistan'ın başkenti Atina'da toplu taşıma araçları 6 Temmuz'a kadar bedava olacak. Karar, 7 Temmuz'a kadar bankaların kapalı olması ve ATM'lere günlük 60 euro para çekme limiti koyulması gerekçesiyle alındı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir