Türk Büyükelçi Bilgiç İngiliz parlamentosunda konuştu

Abdurrahman Bilgiç

İçişleri Komisyonu Başkanı, İşçi Partisi Milletvekili Keith Vaz'ın başkanlığındaki oturumda Bilgiç, Türkiye ile İngiltere arasındaki köklü ilişkilere dikkat çekerek, "Komisyon oturumlarına katılmanın diplomatik geleneklerinde olmadığını" belirtti.

3 genç kızın seyahatiyle ilgili birincil yükümlülüğün İngiltere'de olduğunu kaydeden Bilgiç, İngiltere'den ayrılmadan önce bu kızların durdulması gerektiğini kaydetti. Türkiye'nin omzunda büyük bir yük olduğunu ve etrafının "gül bahçesi" olmadığını dile getiren Bilgiç, "Bu kişiler Türkiye'ye gelmeden önce, zamanında ve detaylı bilgiye sahip olsaydık, elbette bizim için bu kızları takip etmek kolay olurdu" dedi.

Keith Vaz'ın "Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın bilginin ve yardım talebinin üç gün sonra kendilerine iletildiğini söylediğini" anımsatması üzerine Büyükelçi Bilgiç, şöyle konuştu:

"Her iki taraftan da daha önce gelen açıklamalara ilişkin yorum yapmayacağım ama size bazı detaylar verebilirim. Türkiye'ye giden bu üç kız 17 Şubat'ta İngiltere'den yerel saatle 12.40'ta ayrılmışlardır. İstanbul Atatürk Havalimanına aynı gün yerel saatle 18.40'de ulaşmışlardır. Bir sonraki gün Büyükelçiliğimizdeki irtibat yetkilisi, kayıp kişiler olduğuna dair bir telefon almış, ancak kendisine isimler dahil herhangi bir detay verilmemiştir. Ancak büyükelçiliğimiz güvenlik irtibat yetkilisine 18 Şubat'ta yerel saatle 19.55'te, yani mesai saatinden sonra, bir e-posta gönderilmiştir. Bu e-postayı kendisi bir gün sonra görmüştür. Interpol veritabanına kızlarla ilgili konu 22 Şubat'ta girilmiştir. İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği kızlarla ilgili sözlü notayı Dışişleri Bakanlığımıza 23 Şubat'ta akşamüstü saatlerinde göndermiştir."

"Nasıl gittiklerini ve hangi yolu izlediklerini bilmiyorum"

Türk ile İngiliz yetkililer arasında çok iyi ilişkiler olduğunu belirten Bilgiç, bilgi paylaşımının artmaya devam ettiğini, ancak hala yapılacak şeyler olduğunu kaydetti. Polisin kızları Aralık ayından bu yana bildiğini dile getiren Büyükelçi Bilgiç, "'Girilmez kişiler' listemizde 12 bin 500'den fazla kişi var. Eğer bu kişilerin önceden ismini bilseydik, zamanında bilgi sahibi olsaydı, birşeyler yapılabilirdi" dedi. Bu listede ismi olan İngiltere'den bazı kişilerin Türkiye'ye girişlerinin daha önce engellendiğini belirten Büyükelçi, şimdiye kadar 1150'den fazla kişinin sınır dışı edildiğini kaydetti.

Komisyon üyesi Muhafazakar Parti milletvekili Tim Loughton'ın "Kızlar, İstanbul'dan sınıra otobüsle mi gitmişler?"sorusuna Bilgiç, "Nasıl gittiklerini bilmiyorum ama kızların otogardaki polis kamerası görüntülerini televizyonda gördüm. Ancak hangi yolu izlediler bilmiyorum" yanıtını verdi.

Loughton'ın Türk Hava Yolları'nın (THY) kızların gidişini engelleyip engelleyemeyeceğine ilişkin sorusuna karşılık da Bilgiç, THY'nin dört kez Avrupa'da en iyi havayolu seçildiğini belirterek, THY'nin 12-18 yaş aralığındaki genç yolcuların Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği (IATA) kuralları çerçevesinde yalnız seyahat etme imkanı sağladığını kaydetti.

Suriye krizinin başlangıcından bu yana Türkiye-Suriye sınırında alınan önlemlere de değinen Büyükelçi Bilgiç, ekstra personel ve ekipmanla sınırda gerekli önlemlerin alındığını anlattı. Büyükelçi Bilgiç, komisyon başkanı Keith Vaz'ın "Türkiye, kızların getirilmesine yardım etmek için bir şeyler yapabilir mi?" sorusunu, "Yakın işbirliğiyle ve birlikte bu konuda çalışabiliriz" diye yanıtladı.

Yaklaşık 25 dakika süren oturumda, İçişleri Komisyonunda bulunan farklı siyasi partilerden 11 milletvekilinin bazıları bulundu. Aynı oturumda Londra Polis Teşkilatı Başkanı Sir Bernard Hogan-Howe ve kızların aileleri de soruları yanıtladı.

15 yaşındaki Shamima Begum, 15 yaşındaki Amira Abase ve 16 yaşındaki Kadiza Sultana'nın, 17 Şubat'ta Londra'dan İstanbul'a gittikleri ve daha sonra Suriye'ye geçerek terör örgütü IŞİD'e katıldıkları tahmin ediliyor.