Euro
10.3627
0.52%
Dolar
8.8272
0.75%
Altın
499.48
1.75%
Borsa
1.388
-0.94%
Bitcoin
396.655
3.84%
16ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 16 C

  Tusk: Schengen Anlaşması çökebilir

  AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, sığınmacı krizinin çözülmemesi durumunda Schengen Anlaşması'nın çökebileceğini belirtti.
  • 20.01.2016 - 08:56
  Tusk: Schengen Anlaşması çökebilir

  Tusk: Schengen Anlaşması çökebilir #1

  AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB içerisinde serbest dolaşım hakkı tanıyan Schengen Anlaşması’nın çökebileceği uyarısında bulundu.

  NOEL DÖNEMİNDE 2 BİN MÜLTECİ GELDİ

  Avrupa Parlamentosu’nun Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan Tusk, birliğe üye ülkelerin göçmen krizini kontrol altına almak için en fazla iki ayının olduğunu ifade etti. Tusk, “Frontex rakamlarına göre Noel döneminde AB’ye günde 2 bin mülteci geldi. Bu rakamlar iç açıcı değil. Mart ayında düzenlenecek AB zirvesi bizim stratejimizin ise yarayıp yaramadığını görmek için son fırsat olabilir. Eğer stratejimiz başarısız olursa, Schengen Anlaşması’nın çökmesi gibi ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalabiliriz” dedi.

  Avusturya sınır kontrollerini devreye sokarak çoktan Schengen’i askıya aldı. Avusturya Başbakanı Werner Faymann, Slovenya sınırında görev yapan personel sayısının 330’dan 500’e çıkarılacağını duyurdu. Faymann söz konusu kontrollerin ülkeye kimlerin girdiğinin bilinmesi için gerekli olduğunu savundu.

  MACARİSTAN'DAN DA BENZER BİR AÇIKLAMA GELDİ

  Avusturyalı Başbakan konuyla ilgili açıklamasında söz konusu kontroller sayesinde mülteci konumunda olmayan göçmenlerin geri çevrilebildiğini vurguladı. Macaristan’dan da benzer bir açıklama geldi.

  Macar Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, eğer göçmenler rotalarını değiştirirse, hemen yarın Romanya-Macaristan sınırına da tel örgüler çekmeye hazır olduklarını belirtti. Macaristan, Hırvatistan sınırını tüm tepkilere rağmen göçmen akınını engellemek için tel örgülerle çevrelemişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir