Ukrayna, Donbas'ta ilk kez Bayraktar SİHA kullandı
AA

Türkiye, yerli savunma sanayisinde son yıllarda hava, deniz ve kara unsurları ile uluslararası arenada kendini kanıtlamayı sürdürüyor.

Özellikle gökyüzünde ülkemizin gururu haline gelen insansız hava araçları (İHA),  birçok ülkenin ilgisini çekiyor.

Rusya ile yaşadığı sorunlar nedeniyle hava gücünü artıran Ukrayna, Türkiye'de üretilen İHA ve SİHA'lardan satın almış, çok memnun kalmıştı.

UKRAYNA, İLK KEZ SİHA KULLANDI

Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin Facebook hesabından yapılan açıklamada, Rusya yanlısı ayrılıkçıların, obüsler kullanarak ateşkes ihlali yaptığı ve bunun sonucunda bir Ukrayna askerinin hayatını kaybettiği, 2 askerin yaralandığı belirtildi.

AGİT Özel misyonu kanalıyla konuya ilişkin nota gönderilmesine rağmen sonuç alınamadığı aktarılan açıklamada, ayrılıkçıları ateşkese zorlamak için Bayraktar TB2 SİHA'nın ilk kez kullanıldığı ifade edildi.

AYRILIKÇILARA AİT OBÜSÜ VURDU

Açıklamada, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine ait SİHA'nın, temas hattını geçmediği ve güdümlü füze kullanarak ayrılıkçılara ait bir obüsü yok ettiği bilgisi paylaşıldı.

Ukrayna, Donbas'ta ilk kez Bayraktar SİHA kullandığını açıkladı VİDEO

Ukrayna, Donbas'ta ilk kez Bayraktar SİHA kullandı

RUSYA YANLISI AYRILIKÇILAR, SÖZDE BAĞIMSIZLIKLARINI İLAN ETMİŞTİ

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de, dönemin Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in Avrupa Birliği (AB) Ortaklık Anlaşması'nı imzalamaması üzerine 21 Kasım 2013'te gösteriler başlamıştı.

Yanukoviç'in, gösterilerin büyümesi üzerine Şubat 2014'te ülkeden kaçmasının ardından ülkenin doğusundaki Donbas bölgesinin Donetsk ve Lugansk şehirlerinde Rusya yanlısı ayrılıkçılar sözde bağımsızlıklarını ilan etmişti. Ayrılıkçılarla Kiev yönetimi arasında 2014'ten bu yana süren çatışmalarda, 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Ukrayna, Donbas'ta ilk kez Bayraktar SİHA kullandı

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)