Ukrayna'da bakan ve yardımcısı canlı yayında tutuklandı

ukrayna

Ukrayna Acil Durumlar Bakanı Sergey Boçarovski ile yardımcısı Vasiliy Stoyetski, Başbakan Arseniy Yatsenyuk’un yönettiği kabine toplantısında tüm Bakanların gözü önünde kollarına kelepçeler takılarak tutuklandı. Tutuklanma anları, Ukrayna’nın İnter televizyon kanalı tarafından da naklen yayınlandı.

BAŞBAKAN ÖNCEDEN HABER VERDİ

Kabine tam kadro günlük toplantısını yaptığı sırada gündemin dışına çıkarak açıklama yapan Başbakan Arseniy Yatsenyuk, "Az önce İçişleri Bakanı Arsen Avakov benimle temasa geçerek kabinemizde iki üst düzey yetkilinin rüşvetle suçlandıklarını duyurdu. Birazdan görevli arkadaşlar buraya gelerek tutuklamayı gerçekleştirecek" dedi.

Ukrayna'da bakan ve yardımcısı canlı yayında tutuklandı

CANLI YAYINDA TUTUKLANDILAR

Birkaç dakika sonra toplantının yapıldığı salona iki sivil güvenlik servisi elemanıyla birkaç polis girdi. Sivil polisler Ukrayna Acil Durumlar Bakanı Sergey Boçarovski ile yardımcısı Vasiliy Stoyetski’nin oturduğu masaya yaklaşarak, "Siz ikiniz, adınız rüşvet ve yolsuzluk olaylarına karıştığı için burada tutuklanacaksınız" dedi. Bakan ve yardımcısının kimlik tespiti yapıldıktan sonra kelepçeler çıkarıldı ve iki üst düzey yönetici tüm kabinenin gözü önünde kollarına kelepçe takılarak salondan çıkarıldı.

"RÜŞVET ALMAKLA SUÇLANIYORLAR"

Toplantıda yaşanan bu ilk şokun ardından ikinci bir açıklama daha yapan Başbakan Yatsenyuk, "Acil Durumlar Bakanı Boçarevski ile yardımcısı Stoyetski, yönettikleri 'Bakanlık için gerekli yakıt tedariki anlaşmaları'nı yaparken rüşvet almakla suçlanıyor. Rüşvet karşılığında çok daha pahalı yakıt anlaşmaları yapmışlar" dedi.

Ukrayna'da bakan ve yardımcısı canlı yayında tutuklandı