Petrol
111.95
-1.37%
Euro
17.4819
-0.31%
Dolar
16.976
0.89%
Altın
984.34
0.67%
Borsa
2408
0.00%
Bitcoin
335.133
2.02%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 22 C

  Uluslararası Af Örgütü'nden Yemen açıklaması

  Uluslararası Af Örgütü, Yemen'in Hudeyde ilinde çatışan tarafların, sivilleri koruma görevini apaçık bir şekilde ihmal ettiğini belirtti.
  • AA
  • 17.11.2018 - 08:42
  Uluslararası Af Örgütü'nden Yemen açıklaması

  qwe

  Uluslararası Af ÖrgütünceYemen'in Hudeyde ilinde çatışan tarafların, sivilleri koruma görevini apaçık şekilde ihmal ettiği bildirildi.

  HUDEYDE'DE AÇLIKLA MÜCADELE

  Uluslararası Af Örgütünce, Twitter hesabından yapılan açıklamada, binlerce Yemenli sivilin, Hudeyde'deki çatışmalar nedeniyle yaşamını yitirdiği, milyonlarca kişinin açlıkla mücadele ettiği kaydedildi.

  Açıklamada, BM Güvenlik Konseyine sivillerin korunmasını garanti altına alması ve çatışan taraflara Hudeyde Limanı üzerinden temel gıda malzemelerine erişime engel olmaması çağrısı yapıldı:

  SİVİLLER HEDEF

  "Yemen'in Hudeyde ilinde çatışan taraflar, sivilleri koruma görevini apaçık bir şekilde ihmal etti. Binlerce sivil, yerel para birimindeki değer kaybı, yakıttaki fahiş fiyat artışı ve diğer bölgelerdeki yüksek kiralar nedeniyle bölgeden kaçamıyorlar. Her iki taraf da sivilleri büyük bir tehlikenin içinde bırakıyor. (Koalisyon güçleri bünyesinde) Suudi Arabistan ve BAE'nin düzenlediği hava saldırıları, çok sayıda Yemenli sivili öldürdü. Hudeyde'de yoğun nüfusun olduğu bölgeleri hedef alan hava saldırıları başlar başlamaz daha fazla sivilin ölmesi kaçınılmaz."

  Açıklamada ayrıca Husiler, "savaşçılarını ve askeri teçhizatlarını, hastane ve sivillerin evleri gibi bazı yerlerde konuşlandırmakla" suçlandı.

  Yemen hükümet güçleri, Hudeyde kenti ve limanını Husilerden almak için 13 Haziran'da Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin desteğiyle başlatılan operasyonun yenilenmesi kapsamında 2 Kasım'da yeni bir operasyon gerçekleştirildiğini duyurmuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir