Euro
8.9749
-0.04%
Dolar
7.4101
-0.05%
Altın
437.81
-0.26%
Borsa
1.467
0%
Bitcoin
229.468
-3.44%
3ºC
İstanbul
Çok bulutlu 3 C

  Venezuela, Kolombiya sınırını kapatıyor

  Venezuela hükümeti, Kolombiya sınırının geçici olarak kapatılmasına kararı verdi.
  • AA
  • 23.02.2019 - 06:00
  Venezuela, Kolombiya sınırını kapatıyor

  Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Kolombiya hükümetinden gelen Venezuela'nın egemenliği ve ülkedeki barışa karşı ciddi ve yasa dışı tehditler nedeniyle" iki ülke arasındaki üç geçişin, geçici olarak kapatılmasına karar verildiğini duyurdu.

  Hükümetin Kolombiya sınırını kapatma kararı, muhalefetin ülkeye "insani yardım" getirmek için verdiği 23 Şubat öncesi alındı.

  Venezuela, daha önce de Brezilya ile olan sınırın kapatılmasına karar vermişti.

  Venezuela, Kolombiya sınırını kapatıyor #1

  "ABD, İNSANİ YARDIM ADI ALTINDA ŞOV YAPIYOR"

  Tarihinin en ciddi siyasi ve ekonomik buhranını yaşayan Venezuela'da "insani kriz ve yardım" tartışmaları, ABD destekli muhalefet ile hükümet arasındaki gerginliğin en önemli noktalarından birini oluşturuyor.

  Devlet Başkanı Nicolas Maduro, "yardım" tartışmalarının, "ABD'nin işgal stratejisinin bir parçası" olduğunu ve "bu şova izin vermeyeceğini" söylüyor.

  Muhalefet ise 300 bin kişinin acil yardıma ihtiyacı olduğunu, 2 milyon kişinin de sağlık riskiyle karşı karşıya bulunduğunu savunarak ülkeye yardım girmesi gerektiğini öne sürüyor.

  Ordu, Maduro'nun talimatı doğrultusunda sınırı kapatırken, muhalefetin Kolombiya'nın Venezuela sınırındaki Cucuta kentinde bekletilen paketleri, 23 Şubat'ta ülkeye nasıl sokacağı belirsizliğini koruyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir