Petrol
92.59
-0.11%
Euro
18.2671
0.12%
Dolar
17.9497
0.20%
Altın
1.024
0.24%
Borsa
2913
1.96%
Bitcoin
434.451
-0.51%
23ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 23 C
  Yanan İtalyan gemisinden kurtarılan Türklerden açıklama

  Yanan İtalyan gemisinden kurtarılan Türklerden açıklama

  Dün yangın çıkan feribottan kurtarılan Türk yolcu Yunan ve İtalyan kurtarma ekiplerinin önce kendi vatandaşlarını kurtardığını söyledi.
  • 29.12.2014 - 08:21

  italyan

  Yunanistan'ın Patra Limanı'ndan 422 yolcusu ve 56 kişilik mürettebatıyla İtalya'ya sefer yaparken yangın çıkan "Norman Atlantic" adlı feribottan kurtarılan yolculardan bazıları, helikopterlerle İtalya’nın güneyindeki Puglia bölgesi kıyılarına taşındı. İtalyan makamlarının yürüttüğü kurtarma çalışmaları kapsamında 2 helikopter kullanıldı.

  10 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

  Yangında ölü sayısı 10 kişi olarak açıklandı. Yunanistan Denizcilik Bakanı Miltiadis Varvitsiotis, 422 yolcu ve 56 mürettebat olmak üzere toplam 478 yolcu bulunan feribotta 468 kişinin kurtarıldığını açıkladı.

  TÜRK YOLCULARIN İSİMLERİ

  İtalyan sahil güvenlik güçleri feribottaki tüm yolcuların tahliye edildiğini açıkladı. Feribotta yanan feribottaki Türk yolcuların isimleri:

  A.Yıldırım, S.Yıldırım, S. Yel, H.Ünal, T.Ünal, A.Uslupat, B.Uslupat, S.Tosun, U.Tiryakioğlu, K.Tiryakioğlu, S.Şimşek, M.Saygılı, T.Saygılı, H.Savaş, E.Sait, K.Refik, S.Nuri,E.Muhhamed, Y.Lütfü, F,Kılıç, S.Kılıç, A.Kemal, M.Kazan, B.Karakaya, M.Hisar, T.Farhan, N.Erkul, H.Erkul, A.Emektar, A.Eğilmez, H.Eğilmez, T.Ferhan, M.Demirmen, M.Demirken (iki ayrı kişi), U. Demir, R,Şerif, K.Şerif, A.Şerif, C.Şerif, M.Çakmak, V.Bulut, S.Bulut, O.Cem, Z.Bilgiç, M.Bilginer, N.Baskın, N.Baskın (iki ayrı kişi), S.Bayhan, B.Akamaç, A.Akamaç, H.Akkaya, B.Ahmet.

  Yanan İtalyan feribotun içinden ilk görüntüler İZLE

  Yanan İtalyan gemisinden kurtarılan Türklerden açıklama #2

  İlk olarak, kurtarılan 4 Türk yolcudan 3'ü getirildiği Brindisi kentindeki Perrino hastanesinde müşahede altına alındığı, diğer Türk yolcunun ise otele götürüldüğü belirtildi.

  Yanan İtalyan gemisinden kurtarılan Türklerden açıklama #3

  Yanan İtalyan feribotunda kurtarma çalışması İZLE

  "ÖNCE KENDİ VATANDAŞLARINI KURTARDILAR"

  Müşahede altındaki Türk yolculardan Aylin Akamaç, AA muhabirine, yaşananları "büyük bir skandal" olarak değerlendirerek, feribottaki yangın sonrasındaki kurtarma çalışmalarında hiçbir organizasyon olmadığını, Yunan ve İtalyan kurtarma ekiplerinin önce kendi vatandaşlarını kurtardığını savundu.

  Yanan İtalyan gemisinden kurtarılan Türklerden açıklama #4

  "HALAT 3 KEZ KOPTU"

  Asker gençlerin bile kadın ve çocuklardan önce kurtarıldığını anlatan Akamaç, "Gün boyunca deniz dalgasız olmasına rağmen bizi öylece beklettiler. Römorkör ile çekmeye çalışırken bağladıkları halat 3 kez koptu. Hiçbir şey yapamadılar. Böyle bir şey olamaz. Allah bir daha düşürmesin" diye konuştu. Feribotta sadece 3 filika olduğunu belirten Akamaç, "Titanik filmi gibiydi" dedi.

  Yanan İtalyan gemisinden kurtarılan Türklerden açıklama #5

  "ISINMAK İÇİN ATEŞE YAKLAŞTILAR"

  Akamaç, şöyle devam etti: "Yangını yolcular farkına vardı. Ve ilk çıkanlar filikalara bindi. Bizleri yerlere oturttular. Yangını söndürmek için sıktıkları sularla dizimize kadar ıslandık. Soğuktan ayaklarımız dondu. İnsanlar ısınmak için ateşe yaklaşmak zorunda kaldı. Saatlerce dışarıda bekletildik. İnsanlar tuvaletlerini orada yapmak zorunda kaldı. Eşim halen feribotta onun için çok endişeleniyorum."

  Yanan İtalyan gemisinden kurtarılan Türklerden açıklama #6

  TÜM YOLCULAR TAHLİYE EDİLDİ

  Öte yandan, Singapur bandıralı bir yük gemisinin "Norman Atlantic"ten kurtardığı yolcuları İtalya kıyılarına getirdiği bildirildi. Ancak kötü deniz şartlarından Brindisi Limanı'na yanaşamayan geminin Bari Limanı'na doğru yöneldiği açıklandı. İtalyan sahil güvenlik güçleri feribottaki tüm yolcuların tahliye edildiğini açıkladı.

  ÇAVUŞOĞLU: HAYATINI KAYBEDEN TÜRK VATANDAŞI YOK

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, olayda hayatını kaybeden Türk vatandaşı bulunmadığını bildirdi.

  Yanan İtalyan gemisinden kurtarılan Türklerden açıklama #7

  Yanan İtalyan gemisinden kurtarılan Türklerden açıklama #8

  Yanan İtalyan gemisinden kurtarılan Türklerden açıklama #9


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir