Petrol
95.71
2.20%
Euro
18.2694
-0.04%
Dolar
18.0468
0.55%
Altın
1.02
0.31%
Borsa
302
1.34%
Bitcoin
424.797
-0.06%
29ºC
İstanbul
Güneşli 29 C

  Yemen'de Husilerden siyasi gruplara 3 günlük süre

  Yemen'de Husiler tarafından organize edilen ''Ulusal Konferans" ardından, ülkedeki siyasi gruplara ''çözüm planı'' için 3 günlük süre verildi.
  • 02.02.2015 - 10:29
  Yemen'de Husilerden siyasi gruplara 3 günlük süre

  yemen husi

  Başkent Sana'da cuma günü başlayan ve Husi taraftarı kabileler, bazı üst rütbeli askerler ve bir çok siyasinin katıldığı konferansın bugünkü son oturumunda, ''kapanış kararları ve eylem planı'' açıklandı.

  HUSİ DEKLARASYONU

  "Polis ve askeri yapılanmaların revize edilmesi, anayasanın yeniden yazılması, El-Kaide gibi terör örgütleriyle mücadele, Yemen siyasetine batı ülkelerinin müdahalesinin engellenmesi, 'Ayrılık talep eden' Güney Hareketinin sorunlarının dinlenmesi, ülkedeki tüm etnik gruplara ve halka eşit haklar tanınması, acil ekonomik ve iktisadi eylem planı oluşturulup yaşanan dar boğazın sona erdirilmesi için harekete geçilmesi ile uluslararası siyasi aktörlerin Yemen halkının ülke siyasetine yön verme hakkına saygı göstermesi" gibi taleplerin yer aldığı "eylem planı"nda, ülkedeki tüm siyasi parti ve gruplara, "siyasi krizin giderilmesine yardımcı olacak çözüm önerilerini sunmak için 3 günlük mühlet verildiği, aksi halde Husi hareketinin inisiyatif alacağı" ifade edildi.

  ''Husi deklarasyonu'' olarak nitelendirilen söz konusu kararlar, bazı çevrelerce, ''gözdağı'' olarak yorumlandı.

  HUSİLER CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYI'NI BASMIŞTI

  Yemen'de, Cumhurbaşkanı Hadi'nin Ofis Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek'in 17 Ocak'ta kaçırılmasıyla artan gerginlik, Husilerin Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Hadi'nin Sittin Caddesi'ndeki konutuna saldırmasıyla yeni boyut kazanmıştı.

  Bu süreçte Halid Mahfuz Bahhah başkanlığındaki hükümet 22 Ocak'ta, "Husi Ensarullah Hareketi'nin yönetime müdahale ettiği" gerekçesiyle istifa etmişti. Bu gelişmenin ardından kısa bir süre sonra Cumhurbaşkanı Hadi'nin sunduğu istifa reddedilmişti.

  GENİŞ KATILIMLI ULUSAL KONFERANS

  Bölgede yaşanan olayların ardından siyasi tarafların, ülkedeki krize çözüm bulmak için başlattığı görüşmelerden henüz bir sonuç alınamamıştı. Ensarullah Hareketi lideri Abdulmelik el-Husi'nin çağrısı üzerine cuma günü başkent Sana'da, "Geniş Katılımlı Ulusal Konferans" toplantıları başlatılmıştı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir