Yemen'deki olaylar BM Güvenlik Konseyi'nde görüşüldü

Yemen'deki olaylar BM Güvenlik Konseyi'nde görüşüldü

BM Güvenlik Konseyi, Yemen'de, Husilerin ilerleyişini sürdürmesi ve Cumhurbaşkanı Hadi'nin uluslararası toplumdan yardım talebinde bulunması üzerine konuyu değerlendirmek için acil toplantı yaptı.

CUMHURBAŞKANI HADİ'NİN MEŞRUİYETİNE DESTEK

Toplantıda kabul edilen BM Güvenlik Konseyi Başkanlık bildirisinde, Yemen'in toprak bütünlüğü ve Cumhurbaşkanı Hadi'nin meşruiyetine destek verildiği bildirilerek tüm taraflardan ve BM üyesi ülkelerden, Yemen'in birliği ve egemenliğine zarar verecek eylemlerden sakınmaları çağrısı yapıldı.

GÜVENLİK KONSEYİ KARARLARINA UYUN

Özellikle ülkede ilerleyişini sürdüren Husilerin eylemleri ve BM Güvenlik Konseyi kararlarına uymaması kınanarak, tek yanlı eylemlerin Yemen'in güvenlik ve istikrarına tehdit oluşturduğu kaydedildi.

Bildiride Husiler ve tüm taraflardan Körfez İşbirliği Teşkilatı'nın inisiyatifine ve bunun uygulama mekanizmasına bağlı kalmaları istenerek Güvenlik Konseyi kararlarına uyulmaması halinde daha ileri adımların atılacağı uyarısı yapıldı.

"ÜLKE İÇ SAVAŞIN EŞİĞİNDE"

BM Yemen Özel Temsilcisi Cemal bin Ömer de toplantının başında videokonferans yöntemiyle yaptığı konuşmada, ülkedeki gelişmelerin Libya, Suriye ve Irak'ta yaşananlarla benzer olduğunu kaydederek "Ülke iç savaşın eşiğine geldi" dedi.

Yemen'de BM'nin aracılık ettiği siyasi süreçten başka çözüm alternatifi olmadığını söyleyen Ömer, tek taraflı eylemlerin çatışmaların uzamasından başka bir yararı olmayacağını ve hiçbir tarafın ülkeye tek başına hakim olmasının mümkün olmadığını vurguladı.