Euro
9.6725
0.69%
Dolar
8.0578
0.63%
Altın
460.49
1.36%
Borsa
1.408
0.03%
Bitcoin
498.500
1.32%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C

  Yemenli Bakan gıda güvenliği çağrısında bulundu

  Yerel Yönetim Bakanı Abdurrakib Feth, Hudeyde'deki tahıl depolarına 5 aydır ulaşılamadığını belirterek, BM'ye depoları daha güvenli yerlere taşıma çağrısı yaptı.
  • AA
  • 08.02.2019 - 22:13
   Yemenli Bakan gıda güvenliği çağrısında bulundu

  Yemen Yerel Yönetim Bakanı Abdurrakib Feth, Hudeyde kentindeki tahılların yer aldığı gıda depolarına Husilerin engeli nedeniyle 5 aydır ulaşılamadığını belirterek, BM'yi depolarını daha güvenli yerlere nakletmeye çağırdı.

  5 AYDIR TAHIL AKTARILAMIYOR

  Hudeyde'deki değirmenlere yaklaşık 5 aydır tahıl aktarılmadığını hatırlatan Feth, gelen yardımların bozulmadan ulaştırılmasını garanti edecek bir mekanizma kurulması gerektiğini belirtti.

  BM'den, kullandığı depoları daha güvenli bölgelere nakletmesini isteyen Feth, ülkeye gelen gıda maddelerinin karşılanması için daha uygun liman ve havaalanlarının kullanılması teklifinde bulundu.

  BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, dün yaptığı yazılı açıklamada, geçen eylülden beri insani yardımların ulaştırıldığı liman kenti Hudeyde'deki Kızıldeniz değirmenine, erişimlerinin olmadığını ifade etti.

  ÇÜRÜYORLAR

  Yaklaşık 10 milyon kişinin kıtlıkla karşı karşıya bulunduğunu vurgulayan Lowcock, "Yemen'de 3.7 milyon insanı bir ay beslemeye yetecek tahıl, Hudeyde'deki Kızıldeniz değirmenine 4 aydır ulaştırılamadığı için depolarda çürüyor.'' ifadesini kullandı.

  Lowcock, Yemen hükümetinin kontrolündeki bir bölgede, geçen ay iki deponun havan mermileriyle vurulması sonucu çıkan yangında ise yüz binlerce kişiye yetecek tahılın kül olduğunu kaydetti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir